Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Światłowody nie dla małych wsi

internet

aubergene (Flickr)

W Polsce stosowane są coraz nowocześniejsze technologie dające dostęp do sieci. Niestety, są one wykorzystywane głównie w miastach. W wielu wsiach wciąż trudno o szybki internet, a niedawno okazało się, że światłowody nie są w nich opłacalne.

Chociaż dane Eurostatu wskazują, że dostęp do internetu ma zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju, to jednak 75% obywateli posiadających podłączoną sieć to wynik słaby w porównaniu do średniej unijnej wynoszącej 81%. Ponadto okazuje się, że w niektórych miejscowościach wciąż trudno jest o szybki, nowoczesny internet. Co więcej, operatorzy nie zamierzają tego zmienić. Twierdzą, że tego typu inwestycje na wsiach po prostu nie są dla nich opłacalne. Mieszkańcy małych miasteczek i licznych wsi mogą zatem liczyć już tylko na działania państwa podejmowane w ramach programu Polska Cyfrowa.

Eksperci uważają, że opłaty, jakie Polacy ponoszą w związku z korzystaniem z sieci oscylują w okolicy średniej europejskiej, to w porównaniu do niektórych krajów możemy je uznać za wysokie. O drożyźnie można natomiast mówić w przypadku internetu prowadzonego światłowodami, który jest w Polsce nawet o 60% droższy niż w innych państwach. Sprawia to, że mieszkańcy mniejszych miejscowości nie są nim zbytnio zainteresowani, więc operatorzy nie widzą sensu w doprowadzaniu go do małych miast i wsi.

Środki unijne stanowiące fundusze programu Polska Cyfrowa zostaną wydane na budowę wojewódzkich sieci szerokopasmowych. Niektóre z nich już powstały, inne są jeszcze w budowie. Okazuje się jednak, że nawet po ich powstaniu, wciąż do ok. 900 małych miejscowości nie będzie doprowadzona sieć. Część z nich to miejscowości, w których jedynie kilka domów chce korzystać z internetu, a to powoduje, że utrzymanie połączenia będzie dużo droższe niż przychody z jego udostępniania. Ale i na to znaleziono już rozwiązanie.

Politycy już jakiś czas temu przyznali, że w mniejszych miejscowościach trzeba skupić się na udostępnieniu internetu przy zastosowaniu technologii radiowej. Poza tym, że jest to sposób tańszy zarówno w budowie, jak i w późniejszym utrzymaniu, to w dodatku wsparcie dla tych inwestycji zapowiedziało już Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. To właśnie ono przekaże środki na te cele z puli przeznaczonej na program Polska Cyfrowa.

To Cię zainteresuje:

Buraki a praca mózgu[

Czym się cechuje słowiańska uroda?

Skąd brać towar do sklepu?/learn_more]

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.