Polski bolid w wyścigu pojazdów na energię słoneczną
Polscy studenci skonstruowali pojazd zasilany energią słoneczną, który weźmie udział w australijskim wyścigu Bridgestone World Solar Challenge. Będzie to jedyny reprezentant Europy Wschodniej w tym prestiżowym wydarzeniu.
Polacy skonstruowali nowoczesny, ekologiczny pojazd zasilany jedynie energią elektryczną. Za projekt i jego wykonanie odpowiedzialni byli studenci z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego tworzący Łódź Solar Team. Ich dzieło ma wziąć udział w prestiżowym wyścigu Bridgestone World Solar Challenge. Samo zakwalifikowanie się do niego to już spory sukces!
To historyczny moment dla Polski, ponieważ nigdy dotąd nie mieliśmy swojego reprezentanta w australijskim wyścigu. Nasz udział świadczy o postępie, jaki zachodzi w kraju. I mowa tu nie tylko rozwoju technologicznym, ale i zmianie nastawienia – Polacy są coraz bardziej świadomi i otwarci na ekologiczne rozwiązania. Świadczy o tym m.in. fakt, że projekt został sfinansowany nie tylko z grantów przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale także ze środków uzyskanych w serwisie crowdfundingowym.
Łódź Solar Team to grupa kilkudziesięciu studentów należących do koła naukowego, którzy postawili przed sobą bardzo ambitny cel – stworzenie pojazdu napędzanego energią słoneczną, który będzie mógł wziąć udział w słynnym wyścigu. Okazuje się, że w wydarzeniu będzie to wyłączny przedstawiciel nie tylko Polski, ale i całej Europy Wschodniej. Bolid nie przypomina raczej typowego samochodu, a jego parametry są dość zaskakujące. Składa się na niego 5 metrów paneli słonecznych. Wyposażony jest w 2 siedzenia oraz w 2 silniki, których moc wynosi po 4kW. Maksymalna prędkość, jaką rozwija to 100km/h.
Bridgestone World Solar Challenge to wyścig organizowany już od 28 lat i prowadzi trasą z miejscowości Darwin do Adelaide. Wiedzie drogami publicznymi o łącznej długości 3000 km. Na trasie wyznaczone są punkty kontrolne, przy których można urządzić odpoczynek, sprawdzić stan pojazdu i ewentualnie, przeprowadzić prace serwisowe. Dopuszczalny jest tylko jeden postój na ładowanie – odbywa się on w Allice Spring. Dzięki swojej specyficznej koncepcji, wyścig pozwala na dokładne przetestowanie nowoczesnych technologii. Wiele z nich udało się już wprowadzić do realnego życia.
Ciekawe artykuły:
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016