Czy warto pobrać krew pępowinową?
Rośnie świadomość rodziców na temat tego, jak unikalne składniki chowa w sobie łożysko i krew pępowinowa. Utylizowane kiedyś bezpośrednio po porodzie łożysko i pępowina są teraz przedmiotem wielu badań. Dokładniej przedmiot ten stanowią komórki macierzyste znajdujące się między innymi w krwi pępowinowej. Wielu naukowców przekonuje, że komórki te mogą pomóc w leczeniu chorób w późniejszym okresie życia. Na czym polega proces pobrania takiej krwi? Gdzie się ją przechowuje? I czy rzeczywiście jest to warte podejmowanych działań?
Do czego wykorzystuje się krew pępowinową w medycynie
Obecnie komórek macierzystych używa się do leczenia około 80 różnych chorób (głównie hematologicznych i onkologicznych). Pomocne są w leczeniu ostrych oraz przewlekłych białaczek, chłoniaków, guzów wieku dziecięcego. Komórki te mogą być przeszczepione choremu jak szpik kostny, z tymże podkreślany jest fakt, że to właśnie komórki z krwi pępowinowej wykazują większy potencjał proliferacyjny, czyli zdolność do namnażania. To sprawia, że są one lepsze w leczeniu niż komórki uzyskane od dorosłych dawców. Będą one mogły być użyte do leczenia zarówno dziecka, jak i jego rodzeństwa i rodziców.
To tylko kilka przykładów. Nadal trwają badania, które pozwalają na odkrywanie coraz to nowych sposobów na wykorzystanie komórek macierzystych. To bardzo szybko rozwijająca się gałąź medycyny, a wyniki jej działań są naprawdę zadziwiające.
Co jednak należy zrobić, żeby krew pępowinową pobrać i odpowiednio przechowywać?
Jak przygotować się do procesu pobrania krwi pępowinowej
Krew pępowinową można pobrać tylko raz w życiu – w czasie porodu. Jest to możliwe w większości polskich szpitali, natomiast przechowuje się ją w bankach komórek macierzystych. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, powinnaś skontaktować się z wybranym bankiem przed porodem, podpisać umowę i wpłacić zaliczkę.
Ważne jest również upewnienie się, że w szpitalu, w którym zdecydujesz się rodzić jest możliwość wykonania zabiegu pobierania krwi z pępowiny. Zabieg ten wykonuje położna przy pomocy zestawu, który otrzymacie po podpisaniu umowy z bankiem komórek. Cena pobrania i ulokowania pobranego materiału w banku to koszt około 2000 złotych. Trzeba się jednak liczyć z późniejszymi, comiesięcznymi kosztami przechowywania go. Wahają się one w granicach 300-400 złotych. [dane z 2018 roku]
Przeciwwskazania do zabiegu
Istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia pobrania materiału z krwi pępowinowej. Są to choroby genetyczne, weneryczne i wirusowe (np. HIV). Tylko materiał wysokiej jakości będzie można z powodzeniem wykorzystać do leczenia w przyszłości.
Czy warto się zdecydować
Decyzję o tym, czy warto podjąć się pobrania i przechowywania komórek macierzystych z krwi pępowinowej musimy podjąć sami. Wiele źródeł wskazuje, że właśnie ten materiał biologiczny może stać się najcenniejszym lekarstwem w przyszłości nie tylko dla Waszego dziecka, ale i jego rodzeństwa i dla Was. Choć komórki macierzyste pobrać można w ciągu całego życia ze szpiku kostnego, to lekarze przekonują, że ryzyko przeniesienia zakażenia z krwi pępowinowej jest mniejsze. Co ważne to również dostępność materiału – znalezienie odpowiedniego dawcy szpiku – często wiąże się z długimi poszukiwaniami i nie zawsze jest skuteczne. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są zawsze dostępne i czekają na wykorzystanie w banku.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018