Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Kolektory w domu? I sposób na niższe rachunki!
O kolektorach słonecznych wykorzystywanych do ogrzewania wody w domach mówi się coraz głośniej. Niższe rachunki za ciepłą wodę są kuszącą zachętą do kupna i montażu kolektora.
Jednak koszt takiego urządzenia nie zwraca się tak szybko jak myślimy…
Kolektory słoneczne to niezaprzeczalnie wyjątkowe rozwiązanie, które pozwala uzyskać ciepłą wodę w domu w sposób ekologiczny – prosto z promieni słonecznych, które tak skupiają się na kolektorze, że pozwalają ogrzać bez dodatkowych kosztów naprawdę dużą powierzchnię. A to obniża rachunki za ciepłą wodę o prawie 2/3! Kłopot w tym, że instalacja kolektora słonecznego (tańszego) kosztuje dziś przeciętną polską rodzinę ponad 8 tysięcy złotych i jest to jedna z najniższych cen oferowanych przez rynek.
Koszty instalacji przy założeniu, że dzienne zużycie wody przez 1 osobę ze statystycznej, czteroosobowej rodziny to ok. 65 litrów, a kolektor zmagazynuje 525 kWh energii – zwrócą się dopiero po ok. kilku lub kilkunastu latach. Dodatkowo czas zwrotu zależy jeszcze od rodzaju efektywności założonego systemu solarnego, oraz kosztów standardowego, używanego w domu opału.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej proponuje wprawdzie dofinansowanie do 45% zakupu i montażu kolektorów słonecznych, ale jeśli wziąć pod uwagę koszty związane z oprocentowaniem kredytu i prowizjami dla banków, to ostatecznie kwota dofinansowania jest znacznie niższa niż oferowane 45%. Podatnik dostanie ledwie… 10-20% dofinansowania na kolektor słoneczny.