Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Technologie przyszłości w samochodach (CES 2011)
Targi CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas są istnym festiwalem technologicznych nowinek. Błysnąć tam chce każda branża i każda firma. W tym roku dopisali także producenci aut.
Jako że samochody już dawno przestały być prostymi narzędziami służącymi do przemieszczania się, stały się zaś naszpikowanymi elektroniką, wyrafinowanymi zabawkami, przy ich konstruowaniu jest sporo miejsca na innowacyjność. Na targach CES najważniejsze firmy z branży pokazały, czego klienci mogą się spodziewać w najbliższym czasie. Udoskonalenia, często wymyślne i zaskakujące, mają na celu nie tylko podniesienie komfortu, ale też bezpieczeństwa, poza tym mają zapewnić pasażerom rozrywkę, a wehikuł uczynić jak najbardziej przyjaznym środowisku.
Na polu ekologii błysnęła firma Navteq, która zaprezentowała nowy system nawigacji satelitarnej. Zastosowana w nim aplikacja Green Route potrafi wytyczyć najbardziej ekologiczną trasę między zadanymi punktami. Robiąc wyliczenia uwzględnia nie tylko jej długość, ale też nachylenia, ilość zakrętów oraz korki. Audi z kolei ujawniło prototyp sprzętu, dzięki któremu obraz z GPS-u będzie wyświetlany bezpośrednio na szybie pojazdu. Póki co jest to tylko frapujący pomysł, ponieważ zastosowanie takiego rozwiązania wymagałoby uzyskania odpowiednich zgód.
Oczywiście pomysł Navteq nie był jedyną „zieloną” koncepcją na targach. Doszło do rywalizacji między gigantami branży motoryzacyjnej o to, czyj samochód elektryczny szybciej się naładuje. Zwycięzcą okazał się Ford, wygrywając z Chevroletem i Nissanem.
Sporo pokazano w temacie bezpieczeństwa. Jednak nie chodzi tu raczej o systemy wpływające na zachowanie samochodu na drodze, a raczej modyfikujące warunki jego użytkowania. Przykładowo Ford zamierza montować w Focusie MyKey, czyli programowalny chip zainstalowany w kluczyku, dzięki któremu rodzice dając dziecku samochód na wieczorny wypad będą mogli ograniczyć jego prędkość, głośność systemu audio czy zmusić młodego kierowcę do zapinania pasów. Inny wynalazek, PhoneGuard, blokuje wysyłanie SMS-ów i dzwonienie po przekroczeniu ustalonej prędkości. Z kolei Blue Link Hyundai’a spowalnia auto w przypadku, gdy zostanie ono ukradzione.
Ekologia i bezpieczeństwo nie wyczerpują prezentacji z CES 2011. Bardzo dużo działo się też w temacie rozrywki. Dominowała tendencja udostępnienia w samochodzie tych wszystkich mediów, które mamy w domu. Verizon inwestujący w rozwój nowej sieci komórkowej 4G prezentował możliwości, jakie da szybki, mobilny transfer – dostęp w aucie do YouTuba i Skypa. No i oczywiście do Facebooka, z tym, że dla naszego bezpieczeństwa BMW zaproponowało system na głos odczytujący informacje i wpisy. Pioneer Electronics oraz Toyota niezależnie pokazywali rozwiązania służące komfortowemu korzystaniu w aucie z udostępnianych online mediów, m.in. umożliwiające przerwanie oglądania w samochodzie filmu z internetowej wypożyczalni i dokończenie go później, np. już w domu.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018