Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Komisja Europejska proponuje nowe podejście do piractwa
Problem piractwa w sieci jest bardzo złożony. Występuje w nim konflikt dwóch słusznych spraw: ochrony praw autora oraz swobodnego dostępu do treści.
Dotychczas inicjatywy rozwiązania tej sprawy pochodziły przede wszystkim od jednej z konfliktujących się stron. Zapewne dlatego były zbyt radykalne. Mowa tu chociażby o wytwórniach muzycznych, które zjawisko rozpowszechniania nielegalnych plików chciały ukrócić za pomocą ogromnych kar finansowych nakładanych na internautów. Rodziło to opór użytkowników sieci i uniemożliwiało dojście do porozumienia. Jest szansa, że nowa propozycja Komisji Europejskiej będzie milowym krokiem w kierunku rozwiązania problemu.
Unijni urzędnicy nie chcą karać, ale zachęcić rozprowadzających pliki do współpracy z autorami. „Chodzi o to, by z jednej strony chronić prawa autorskie, a z drugiej zapewnić dostęp do dzieł” – deklaruje komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier. U podstaw tego pomysłu leży założenie, że ochrona innowacyjności ma kluczowe znaczenie, gdyż od niego zależy ogólny rozwój naszej cywilizacji, z drugiej strony swobodny dostęp do treści jest równie ważny. Dlatego zmiany projektowane są tak, aby uwzględnić te obydwa, dotychczas stojące w konflikcie interesy.
Gdy regulacje wejdą w życie, do prawa zostanie m.in. wprowadzone pojęcie „prywatnego egzemplarza„, czyli legalnej kopii dzieła ściągniętej z sieci, ale tylko w celach prywatnych. Urzędnicy szykują też szeroko zakrojoną kampanię informacyjną uświadamiającą, jakie są konsekwencje ściągania nielegalnych plików
Propozycje KE obejmują także wzmocnienie uprawnień służb celnych, większy nacisk na monitorowanie zjawiska podróbek oraz nowe przepisy regulujące status dzieł osieroconych. W przypadku tych drugich chodzi o to, aby w końcu umożliwić niekomercyjnym bibliotekom online rozpowszechnianie treści, w przypadku których nie ma możliwości ustalenia praw autorskich.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018