Nowości Google – wyszukiwanie obrazem i głosem

Google wciąż w natarciu. Gigant z Mountainview nieustannie udoskonala swoją wyszukiwarkę i udostępnia użytkownikom nowe opcje. Tym razem otrzymamy wyszukiwanie obrazem i głosem.

Nowości zostały zaprezentowane podczas konferencji InsideSearch w San Francisco. Zmiany będą cztery:

1. Search by Image („wyszukiwanie obrazkowe”), dzięki któremu będziemy mogli uzyskać informacje o obiekcie widocznym na obrazku. Wystarczy przeciągnąć interesującą nas grafikę na okno wyszukiwania, podać adres url grafiki, załadować ją z komputera lub skorzystać z odpowiedniej wtyczki do przeglądarki – Google dostarczy nam kompletu informacji o obiekcie widocznym na zdjęciu oraz wskaże inne podobne, odnalezione w sieci. Funkcjonalność ta dotychczas była dostępna dla użytkowników Androida, za pośrednictwem aplikacji Google Goggles.

 

2. Voice Search (wyszukiwanie głosowe), które już od pewnego czasu działało na Androidzie. Użytkownik po naciśnięciu ikony z mikrofonem będzie mógł głosowo podawać frazy do wyszukiwania. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy dany termin znamy tylko ze słyszenia i nie wiemy, jak się go pisze. Początkowo opcja rozpoznawania głosu będzie obsługiwała tylko język angielski, a dostęp do niej uzyskamy jedynie dzięki nowej wersji przeglądarki Chrome. Funkcjonalność ma być do dyspozycji dla wszystkich użytkowników w przeciągu tygodnia. Ma być dużo sprawniejsza w porównaniu z wersją mobilną – wyniki otrzymamy szybciej i będą one trafniejsze.

3. Instant pages będzie nową funkcją przeglądarki Chrome (zaimplementowaną w kolejnej, stabilnej wersji), dzięki której użytkownik uzyska szybszy dostęp do interesujących go stron. Jeżeli wyszukiwanie będzie dotyczyło dokładnie sprecyzowanej frazy, oprogramowanie będzie przewidywać, które strony z listy wyszukiwania zainteresują internautę i rozpocznie w tle ich ładowanie. Dzięki takiemu „pre-renderowaniu” wyświetlą się one natychmiast po kliknięciu w link.

4. Google Instant dla wyszukiwania grafiki. Znana już funkcja aktualizowania wyników wyszukiwania w miarę wprowadzania kolejnych znaków frazy zostanie także podłączona pod wyszukiwarkę grafiki.