Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Przedsiebiorczy student żadnej pracy się nie boi
Polscy studenci wciąż szukają pracy: to dla nich nie tylko sposób na zdobycie zawodowego doświadczenia, ale przede wszystkim szansa na przeżycie na studiach i utrzymanie się w ciągu kilku lat nauki.
Coraz większa liczba polskich studentów decyduje się na pracę dodatkową już w czasie pierwszego roku studiów. Szybko okazuje się, że kilkaset złotych dawane przez rodziców, nie wystarcza na stancję czy akademik, o książkach czy przyjemnościach nawet nie wspominając. Życie w dużym, uniwersyteckim mieście kosztuje, a ponieważ i możliwości zatrudnienia jest tu więcej, polscy studenci chętnie korzystają z każdej nadarzającej się ku temu okazji.
Pierwszym miejscem, z którego korzystają w poszukiwaniu pracy są oczywiście portale i ogłoszenia pracy dla studentów, które każdego dnia wertuje spora liczba osób. Pracodawcy młodym ludziom najczęściej oferują roznoszenie ulotek, bezpłatnych gazet, kolportaż materiałów reklamowych do skrzynek pocztowych, statystowanie przy małych produkcjach rozrywkowych, prace na tzw. promocjach w marketach (polecanie jogurtu czy ciasteczek) oraz prace na kasie w markecie. Student nie ma wielu możliwości wyboru, zwłaszcza gdy nie ma doświadczenia w pracy, ale dla chcącego nic trudnego: w dużym mieście można zaczepić się również w barze, restauracji, fast-foodzie, hotelu, przy sprzątaniu ulic czy moteli, roznoszeniu paczek itp.
Na lepszą posadę mogą liczyć pasjonaci i eksperci, którzy mimo młodego wieku wiele już potrafią: dobry grafik z kreatywnymi pomysłami znajdzie coś dla siebie w reklamie, humanista może spróbować szczęścia w lokalnej gazecie czy na internetowym portalu informacyjnym. Jedno jednak nie ulega wątpliwości: pracujący studenci to dziś ogromna grupa zawodowa, która stale rośnie, bo coraz więcej z nich zauważa, że aby przeżyć na godnym poziomie czas studiów, po prostu trzeba pracować.