Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Elektroniczna pigułka do walki z otyłością

Otyłość jest obecnie coraz powszechniejsza. Gdy przybiera już chorobliwe rozmiary, coraz trudniej z nią walczyć. Niedawno pojawiła się nowa, nieoperacyjna metoda.

W przypadku chorobliwej otyłości, małe szanse powodzenia ma jakakolwiek dieta. Nieskuteczne są także ćwiczenia. Pozbycie się dużej liczby kilogramów jest możliwe tylko drogą operacyjną. Współczesna chirurgia stosuje kilka metod, które mają na celu zmniejszenie żołądka.

Naukowcy stworzyli jednak przełomowy wynalazek. Dzięki niemu możliwe będzie skuteczne odchudzanie bez skomplikowanej interwencji chirurgicznej. Elektroniczna pigułka ma z powodzeniem zastąpić, często niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia pacjenta, operacje pionowej plastyki żołądka czy opaskowania żołądka. Działanie pigułki przekłada się bezpośrednio na stratę minimum 20 proc. masy ciała w ciągu roku.

To nowość budząca nadzieje zarówno samych otyłych, jak i lekarzy, których problem otyłości społeczeństwa po prostu przerasta. W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie nadwaga i otyłość coraz bardziej się rozprzestrzeniają i dotykają coraz młodsze osoby. Do tego stopnia, że kanadyjscy naukowcy twierdzą, że najmłodsze pokolenie w ich kraju będzie pierwszym, żyjącym krócej od rodziców. Otyłość powoduje bowiem poważne kłopoty ze zdrowiem – cukrzycę, nadciśnieine, zwyrodnienia stawów, choroby serca, zmiany hormonalne, większe prawdopodobieństwo chorób nowotworowych, wszystko to decyduje najczęściej o przedwczesnej śmierci.

Pigułka stwarzająca uczucie sytości może więc być doskonałym rozwiązaniem. Za pomocą laparoskopu jest ona montowana w pobliżu żołądka pacjenta. Zaczyna działać, czyli daje odczucie sytości, w momencie, kiedy do żołądka trafia pierwsza doza posiłku, więc zanim zostanie on wypełniony. Co więcej pigułka w swojej pamięci „notuje” czy i ile zaplanowanych ćwiczeń wykonał pacjent. Do tych informacji wgląd ma tylko lekarz. Poza tym działa łagdnie, nie powoduje skutków ubocznych typowych po operacjach żołądka – wymiotów, nudności.

Jedyna wadą urządzenia jest jego cena – dwukrotnie wyższa niż cena leczenia chirurgicznego. Za 21 tys. dolarów pigułkę można dostać już w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Z drugiej jednak strony, na ile można wycienić zdrowie?