Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Wrzody żołądka – skąd się biorą i jak je leczyć?

Wrzody żołądka są coraz częstszym schorzeniem wśród młodych ludzi. Powodowane stresem, nadmiernym tempem życia i nieprawidłową dietą. Jak je pokonać, zanim utrudnią nam codzienne funkcjonowanie?

Objawy wrzodów żołądka są wyjątkowo uciążliwe. Skupiają się wokół bólu żołądka, który najczęściej występuje po spożyciu posiłku. Czasem ból może też pojawiać się przy reakcjach stresowych na pewne sytuacje. Występuje on w okolicach dołka podsercowego lub pod żebrami. Ból w obrębie łuków podżebrowych bywa też objawem wrzodów dwunastnicy.

Nieleczone wrzody żołądka mogą prowadzić do groźnych powikłań. Jeśli zaczną pękać, niezbędna jest interwencja chirurgiczna i ich wycięcie. Poza tym, z powodu wrzodów sok żołądkowy może wydostawać się poza przewód pokarmowy powodując zapalenie otrzewnej. Pękanie wrzodów skutkuje krwotokiem, krwawymi wymiotami i biegunką.

Wrzody żołądka najłatwiej diagnozuje się przy pomocy gastroskopii, czyli badania pozwalającego na obejrzenie wnętrza przewodu pokarmowego. W zależności od typu wrzodów, ich leczenie jest różnorakie. Przy wrzodach o podłożu bakteryjnym stosuje się głównie antybiotyki. Zarówno przy chorobie bakteryjnej, jak i każdej innej, zaleca się też środki, które mają pełnić rolę osłonową i chronić śluzówkę. Poza tym, ich zadaniem jest neutralizacja działania soków trawiennych występujących w żołądku. Należy również wyeliminować palenie papierosów!