Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Nowe prawa dla rowerzystów

Do tej pory w Polsce, mimo obowiązującej Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, rowerzyści traktowani byli jako „gorsi” użytkownicy ruchu. Nowe przepisy mają zapewnić im większe bezpieczeństwo.

Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy o ruchu drogowym, która jest spójna z prawem międzynarodowym, jakie od lat obowiązuje w innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech czy Holandii. Na jej mocy rowerzyści będą mieli pierwszeństwo przed samochodami na drodze, w związku z tym kierowcy będą musieli zachować większą ostrożność.

Jednym z ważniejszych nowych zapisów jest umożliwienie rowerzystom (a także motocyklom i motorowerom) jazdy środkowym pasem na skrzyżowaniu i rondzie, a nie pasem najbliższym prawej strony. Tym samym kierowcy skręcający w prawo nie będą zajeżdżać drogi rowerzystom. Dodatkowym ułatwieniem dla jednośladów będzie śluza dla rowerów, czyli specjalnie dla nich wyodrębniony pas ruchu między linią zatrzymania pojazdów a skrzyżowaniem. Dzięki niej kierowcy na dwóch kółkach będą mogli łatwiej pokonać skrzyżowanie, np. skręcając w lewo, a także będą widoczni dla wszystkich zmotoryzowanych. Rowerzyści będą też mogli wyprzedzać wolno jadące samochody z ich prawej strony. Co prawda obecnie to powszechne zjawisko, jednak było niezgodne z prawem.

To nie koniec zmian. Nowe prawo wprowadza także inne udogodnienia dla rowerzystów. W złą pogodę (mgłę, gołoledź, duże opady) będą oni mogli poruszać się po chodniku, jednak z tym zastrzeżeniem, że pierwszeństwo zawsze będą mieli piesi. Dodatkowo zimą będą mogli używać opon z kolcami, które zwiększają przyczepność. Co więcej rowery będą mogły poruszać się po jezdni z doczepioną przyczepką dla dzieci. Zdaniem ustawodawców to bezpieczniejsze rozwiązanie niż foteliki dla dzieci zakładane na rower. Poza tym rowerzyści po ulicy będą mogli jeździć parami, o ile nie będzie to stwarzało zagrożenia.

Precyzyjne przepisy są w polsce niezbędne. Tym bardziej, że dotychczas, mamy najbardziej zagmatwane prawo o ruchu drogowym w Europie.