Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Ustawa antyspreadowa weszła w życie

9 sierpnia przydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę antyspreadową, którą przyjął sejm. Dzisiaj jej przepisy zaczęły obowiązywać.

Ustawa antyspreadowa jest nowelą ustawy o kredycie bankowym i kredycie konsumenckim. Jej wprowadzenie po części było spowodowane zawirowaniami na rynkach walutowych i gwałtownie rosnącą ceną franka szwajcarskiego.

Jaki jest zakres ustawy? Spready to różnice pomiędzy wypłatą a spłatą kredytu walutowego. Ich wartość jest zazwyczaj dodatkową korzyścią dla banku. To tylko kilka procent różnicy wynikające z faktu, że banki sprzedają kredyty po niższym kursie, natomiast spłaty pobierają walutę po kursie wyższym.

Na mocy nowej ustawy, kredytobiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku spłacania rat kredytu walutami zakupionymi w banku, który udzielił im kredytu. Od dzisiaj będą mieli wybór. Waluty, po korzystnym dla nich kursie, będą mogli nabyć w dowolnym miejscu – w kantorze czy w innym banku. To cenna alternatywa. Tym bardziej, że rozpiętość w cenie walut sięga nawet kilkunastu groszy. Taki rodzaj spłaty ma też inną zaletę. To od kredytobiorcy będzie zależało, kiedy nabędzie walutę. Jeśi pojawi się okazja będzie mógł on kupić ją wcześniej, a dopiero w wyznaczonym terminie spłaty kolejnej raty przelać ją do banku.

Ustawa, choć nie idealna, jest dobrym sygnałem dla ok. miliona osób zadłużonych w obcych walutach, w większości we franku szwajcarskim. Dzięki niej swoją politykę złagodzą także same banki, które z pewnością ustala konkurencyjny przelicznik walut.