Impotencja – przyczyny i leczenie

Impotencja to problem wstydliwy, ale coraz bardziej powszechny. Warto dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny oraz jak można sobie z nią poradzić.

Impotencja u mężczyzn polega na zaburzeniach erekcji lub ejakulacji. Zazwyczaj dotyczy osób w wieku 50+, jednak obecnie, ze względu na niekorzystne czynniki cywilizacyjne (m.in. stres i niezdrowy, siedzący tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu) coraz częściej występuje o młodych mężczyzn. Jest to problem powszechny, ale nadal bardzo wstydliwy.

Niestety nadal niewielu chorych decyduje się na poszukiwanie pomocy u lekarza. Tymczasem impotencję można leczyć, pozostawiona zaś destruktywnie wpływa na relację i psychiczne samopoczucie chorego (głównie zaniżenie oceny samego siebie, które pociąga za sobą pojawianie się kolejnych problemów).

 

 

Impotencja – przyczyny:

 

Psychiczne przyczyny impotencji

Przyczyny natury psychicznej są różne, poza tym rzadko kiedy występuję odseparowane. Zazwyczaj splatają się ze sobą i terapia musi polegać na przepracowaniu ich wszystkich.

Można tu mówić o trzech głównych czynnikach: lęku, stresie oraz zaburzeniach rozwoju psychoseksualnego. Lęk bywa związany z kompleksami (np. przekonanie mężczyzny, że ma za małego członka lub że z innych powodów nie zdoła zadowolić partnerki), strachem przed niechcianą ciążą. Stres może wynikać z poczucia winy, złych relacji w związku, ale też często wiąże się z sytuacjami kompletnie nie związanymi z seksem, np. stres związany z pracą. Nieprawidłowy rozwój psychoseksualny może się objawiać m.in. introwersją, czyli skupianiem się na sobie i niezdolnością do współodczuwania podniecenia partnerki.

Co istotne, zaburzenia erekcji nie muszą występować w każdej sytuacji. Czasami ustępują, np. podczas uprawiania seksu w innych okolicznościach, czy z inną partnerką.

 

Fizyczne przyczyny impotencji

Impotencja u mężczyzn wynikająca z problemów natury somatycznej. Problemy te są związane z wiekiem, wadami rozwojowymi lub zmianami chorobowymi. Można mówić o nich dopiero wtedy, gdy zaburzenia erekcji powtarzają się i stają się regułą, mimo dobrych relacji emocjonalnych łączących partnerów.

Wśród najpopularniejszych fizycznych przyczyn problemów z erekcją wymienia się cukrzycę, problemy z sercem, zmiany miażdżycowe, depresję.

 

Leczenie impotencji

Leczenie impotencji powinno rozpocząć się od wizyty u seksuologa. Zdiagnozuje on przypadek i określi, jakie są przyczyny zaburzeń erekcji. W wielu sytuacjach pierwszym posunięciem będzie zmiana trybu życia: rezygnacja z alkoholu, papierosów, tłustych potraw, zmniejszenie masy ciała, codzienna aktywność fizyczna.

Równie często rozstrzygające będzie uporanie się z przyczynami natury psychicznej. Mogą one zostać przepracowane u psychoterapeuty. Zazwyczaj problemy, z jakimi zmierzy się pacjent na terapii, mają wpływ również na inne obszary jego życia, tym bardziej więc warto sobie z nimi poradzić.

Popularne są również naturalne metody walki z impotencją. Wlicza się tu chociażby uprawianie jogi czy medytację. Poza tym skuteczne bywają naturalne afrodyzjaki (np. awokado, żeń-szeń, miód, kakao). Niektórzy pacjenci z powodzeniem walczą z problemami z erekcją za pomocą akupunktury i akupresury.

Kosztowne, ale i często przynoszące szybkie (niekoniecznie trwałe) efekty, jest farmakologiczne leczenie impotencji. Na rynku jest obecnych wiele preparatów, w tym ziołowych, o łagodniejszym działaniu, oraz silnych leków opartych na opatentowanych formułach. Mają działania albo łagodne, rozciągnięte w czasie (wymagają wtedy regularnego zażywania przez kilka tygodni), albo są stosowane jako doraźna pomoc (bierze się je wtedy jakiś czas przed stosunkiem, działają jako chwilowy „dopalacz”). Środki te mogą być wsparciem w procesie psychoterapii, ponieważ pozwalają szybciej uwolnić się od symptomów problemu, a tym samym dają siłę na walkę z nim.