Emerytury – świadectwa pracy nie wystarczą
Emerytalne absurdy część kolejna i nie ostatnia.
Sprawdź jak zapewnić sobie prawo do renty lub emerytury
Niepewne emerytury – ciąg dalszy. W najbliższym czasie wiele osób może mieć problemy z otrzymaniem emerytury z ZUS. Dlaczego? Powodem może być nawet krzywa pieczątka na świadectwie pracy.
Jeszcze nie tak dawno świadectwa pracy i nowe regulacje, dotyczące ich wystawiania były zmorą działów personalnych polskich przedsiębiorstw. Obecnie świadectwa pracy i ich status są przyczyną zmartwień wielu osób, ubiegających się o przyznanie im prawa do pobierania rent i emerytur.
Pracownicy, którzy w ciągu całej swej kariery zawodowej starannie przechowywali kolejne świadectwa pracy, myśląc, że dokument ten jest wystarczającą podstawą do uzyskania prawa do emerytury lub renty z ZUS byli w błędzie. Zgodnie z uzasadnieniami ostatnich wyroków Sądu Najwyższego, świadectwo pracy jest jedynie dokumentem prywatnym i jego wiarygodność nie może być traktowana na równi z wiarygodnością dokumentów urzędowych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo kwestionować dokumenty, co do których ma wątpliwości. W takim przypadku w gestii pracownika leży udowodnienie swojego stażu pracy. A to, niestety, w wielu przypadkach może okazać się trudne. Do roku 1980 dokumentacja płacowa przedsiębiorstw mogła zostać zniszczona po 12 latach. Po transformacji wiele firm w ogóle nie troszczyło się o przechowywanie dokumentacji. Część przedsiębiorstw wydała już z kolei pracownikom ich kartoteki osobowe, które nie stanowią wystarczającego dowodu do przyznania prawa do otrzymywania świadczeń z ZUS.
Powodem, dla którego ZUS najczęściej podważa wiarygodność przedkładanych mu dokumentów, są błędy w sposobie ich wystawienia. Mogą to być krzywo odbita pieczątka czy też brak pieczątki imiennej osoby wystawiającej dokument (co jest absurdalne, z uwagi na fakt, że przez pewien czas pieczątka ta nie była w ogóle konieczna).
W sytuacji, gdy ZUS podważy wiarygodność naszego świadectwa pracy, sposobem potwierdzenia naszego stażu pracy mogą być także:
- zeznania świadków
Należy przedstawić zeznania dwóch świadków, najlepiej byłych współpracowników, którzy mogliby poświadczyć okres zatrudnienia, rodzaj pracy, zajmowane stanowisko.
- potwierdzenie zarobków
Należy przedstawić zaświadczenie o wysokości zarobków na formularzu ZUS Rp-7, które wystawia pracodawca na podstawie dokumentacji płacowej (list płac, kart zbiorczych płac, etc.)
- legitymacja ubezpieczeniowa
Należy przedstawić legitymację ubezpieczeniową. Potwierdza ona okres zatrudnienia oraz wysokość zarobków w kolejnych latach pracy.
Najlepiej jednak ubezpieczyć się zawczasu i gromadzić wszelkie dokumenty dotyczące naszego zatrudnienia. Nie tylko świadectwa pracy, ale także umowy o pracę z aneksami, wszelkie zaświadczenia dotyczące ukończonych szkoleń, etc.
Ewa Wzietek
Ostatnie wpisy Ewa Wzietek (zobacz wszystkie)
- Afera Amber Gold - 9 października 2012
- Jak działa Viagra? - 28 września 2012
- Parabanki w Polsce - 25 września 2012
- Gaz łupkowy – zagrożenia - 19 września 2012
- Amber Gold – jak odzyskać pieniądze? - 27 sierpnia 2012
- GMO – nadzieje i zagrożenia - 13 sierpnia 2012
- AS przestrzega – alkohol wizerunkową trucizną - 19 lipca 2012
- Marketing w upale – Lemon y Nada - 18 lipca 2012
- Emerytury – świadectwa pracy nie wystarczą - 11 lipca 2012
- Sushi a zdrowie - 28 czerwca 2012
- Laserowa korekta wzroku – skutki uboczne - 11 czerwca 2012