Polacy nie chcą już płacić kartami
Jakiś czas temu można było zaobserwować modę na plastikowe pieniądze. Sporo Polaków rezygnowało z noszenia gotówki w portfelu na rzecz płacenia kartą. Obecnie można zauważyć wręcz przeciwny trend. Owszem nasi rodacy zdają sobie sprawę z korzyści wynikających z posiadania konta w banku, mają co najmniej jedną kartę płatniczą, a mimo tego, wybierając się do sklepu, płacą przede wszystkim gotówką. Taką formę płacenia za codzienne zakupy wybiera aż czterech na pięciu Polaków. Z czego to wynika?
Wytłumaczeniem nie jest tu bynajmniej brak dostępu do konta bankowego. Okazuje się bowiem, że obecnie posiada je blisko 80% naszych rodaków. Wśród tych, którzy odkładają pieniądze do skarpety są przede wszystkim ludzie starsi i osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach. Zdecydowana większość dorosłych Polaków aktywnych zawodowo posiada konta i co miesiąc otrzymuje na nie wynagrodzenie za pracę. Przypisanie karty do konta to w dzisiejszych czasach w zasadzie standard, można więc założyć, że prawie wszyscy Polacy posiadający konta, posiadają również karty płatnicze. Problem w tym, że ponad połowa z nich przyznaje, że korzysta z nich sporadycznie lub wcale. Nawet jeśli w sklepie znajduje się terminal, chętniej płacą gotówką.
Druga i to bardzo istotna kwestia to struktura naszych zakupów. Wielu naszych rodaków na co dzień kupuje w niewielkich osiedlowych sklepikach. Nie robimy zakupów na zapas, ale raczej na bieżąco zaopatrujemy się w to, co akurat jest nam potrzebne. Zakupy w marketach stanowią zaledwie 18% wszystkich dokonywanych transakcji. Takie przyzwyczajenia pociągają za sobą pewne konsekwencje związane ze sposobem płatności. Właściciele niewielkich sklepów często niechętnie reagują na chęć zapłacenia kartą płatniczą, szczególnie jeśli w grę wchodzi jakaś niewielka kwota. Co więcej, zdarza się też, że właściciele sklepów świadomie nie zaopatrują ich w terminale, zmuszając klientów do płacenia gotówką.
Okazuje się więc, że winą za ograniczone użycie kart płatniczych w naszym kraju nie należy obarczać jedynie konsumentów. Właściciele sklepów w dużej mierze również kształtują nasze nawyki. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że ponad połowa zakupów, których dokonujemy na co dzień realizowana jest w sklepach, w których płacenie kartą jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, otrzymamy gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego zaledwie 20% Polaków na co dzień płaci za swoje zakupy przy użyciu plastikowych pieniędzy.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016