Aktuariusz krajowy – potrzebny do wyliczenia emerytur?
Większość z nas nie potrafi obliczyć, jak wysokiej emerytury może się spodziewać w przyszłości. Tymczasem wyliczenie stawki świadczeń emerytalnych opiera się na formułach matematycznych. O ile przeciętny człowiek może mieć problemy z ich zrozumieniem, a tym bardziej posługiwaniem się nimi w praktyce, o tyle aktuariusz nie powinien mieć z tym najmniejszych trudności. Kto to taki?
Aktuariusz to matematyk specjalizujący się właśnie w wyliczaniu wysokości świadczeń. Zgodnie z wprowadzoną 14 lat temu reformą emerytalną, taki urząd powinien zostać ustanowiony już dawno. Jak do tej pory rząd nie podjął jednak żadnych działań w tym kierunku. Owszem, przedstawiciele rządu przyznają, że taki urząd jest potrzebny, jednak na ich zapewnieniach się kończy. Ich zdanie podziela także prezydent Bronisław Komorowski. W zeszłym roku przygotował nawet ustawę, regulującą sposób powoływania aktuariusza i jego podstawowe kompetencje, jednak jak do tej pory nie weszła ona w życie. Dopóki aktuariusz nie zostanie powołany, nikt z nas nie będzie umiał z całkowitą pewnością stwierdzić, jak wysokiej emerytury może się spodziewać. Tym bardziej, że współcześni młodzi ludzie będą otrzymywać już emerytury naliczane według nowego systemu, bez dotacji z budżetu państwa, w myśl zasady „ile uzbierasz, tyle dostaniesz”.
Nawet politycy i przedstawiciele OFE nie są zgodni, co do stawek naszych przyszłych emerytur. Metody, które przy tym stosują, a więc i wyniki ich obliczeń bardzo się różnią. Nic dziwnego, że spora część naszych rodaków w takiej sytuacji czuje się delikatnie mówiąc, niepewnie. Ustanowienie urzędu aktuariusza i zatrudnienie na tym stanowisku kompetentnej osoby rozwiązałoby wszystkie te problemy. Aby się o tym przekonać, warto przyjrzeć się przypadkowi Wielkiej Brytanii, w której podobny urząd z powodzeniem działa już od blisko stu lat.
Zadania aktuariusza są bardzo konkretne, jednak jak do tej pory w naszym kraju nie znalazł się nikt, kto mógłby się nimi zająć. Chodzi na przykład o przygotowywanie aktualnych tablic prognozowanej długości życia, wyliczenia stawek emerytur i ich reakcji na zmiany w prawie emerytalnym, czy też ocenę aktualnej sytuacji ZUS. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie rząd powróci do pomysłu powołania aktuariusza i tym razem doprowadzi całą sprawę do końca.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016