Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Bezpieczne zabawki dla dzieci
To już ostatni dzwonek na zrobienie świątecznych zakupów i skompletowanie prezentów dla najbliższych. Bądź ostrożny, w pośpiechu możesz kupić niebezpieczne dla zdrowia przedmioty.
Bądź więc uważny, szczególnie jeśli będziesz wybierać prezent dla dziecka. W natłoku świątecznych obowiązków ostatnie co robisz to czytanie etykiet na pudełkach z zabawkami. Wydaje Ci się to mało istotne. Naiwność i zbytnia ufność wobec producentów może jednak kosztować zdrowie Twojego dziecka. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile zabawek na rynku zawiera substancje szkodliwe i niedozwolone. Według UOKiK 30 proc. produktów skierowanych do dzieci stoi w sprzeczności z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Bądź zatem czujny.
Przed świętami sklepy zalewane są najróżniejszymi produktami, które mają skłonić Cię do ich zakupu. Dla producentów to dobry czas na oczyszczenie magazynów i pozbycie się dużej części towaru. Stąd też duży procent przedmiotów dostępnych w sklepach jest wątpliwej jakości. Warto więc wiedzieć czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę.
Zacznij od tego, by zawęzić wybór do minimum. Najlepiej będzie, jeśli od razu skierujesz swoją uwagę na zabawki odpowiednie do wieku dziecka. Sprawdź, czy zabawka nie posiada drobnych elementów, które maluch mógłby połknąć albo ostrych części, którymi mógłby się skaleczyć. To widoczne jest już na pierwszy rzut oka.
Więcej zaangażowania i wiedzy wymagać będzie sprawdzenie składu chemicznego zabawki. Odłóż ją na półkę, jeśli na etykiecie dostrzeżesz obecność ftalanów, które w produkcji używane są do zmiękczana plastiku. Jednak ich zbyt wysokie stężenie (ponad 0,1 proc. w stosunku do masy zabawki) może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Producenci niestety używają też formamidów. To rozpuszczalniki, które nadają elatyczności elementom piankowym. Mają one jednak silnie żrące i rakotwórcze działanie. Zwróć również uwagę na to, by w zabawkach nie było metali ciężkich, np. chromu i ołowiu, one też mogą być niezdrowe dla dzieci.
Jeśli uda Ci się wykluczyć wszystkie potencjalne zagrożenia upewnij się jeszcze, że zabawka posiada obowiązkowy certyfikat CE, który jest gwarancją bezpieczeństwa. Na opakowaniu powinny znajdować się też ostrzeżenia ważne przy użytkowaniu oraz instrukcja obsługi.
Dominika
Ostatnie wpisy Dominika (zobacz wszystkie)
- Najlepsze domowe sposoby na odporność - 21 października 2019
- Co to jest przegrzanie organizmu (hipertermia)? - 12 czerwca 2018
- FIRMER – nowy Magazyn Świadomego Przedsiębiorcy - 23 kwietnia 2013
- Imiona dla dzieci będą bardziej liberalne - 11 kwietnia 2013
- W lipcu ruszy rządowy program refundacji in vitro - 21 marca 2013
- Nowy Jork przegrał z cukrem - 12 marca 2013
- Kosmetyki testowane na zwierzętach poza UE - 11 marca 2013
- Orły 2013 trafiły do laureatów - 5 marca 2013
- Operacja Argo wygrała! Oscary 2013 już przyznane - 25 lutego 2013
- Niejasności w przetargu prowadzonym przez WORD-y - 21 lutego 2013
- Pozytywny egzamin na prawo jazdy nie gwarantuje uprawnień - 12 lutego 2013
- Nagrody BAFTA 2013 rozdane - 11 lutego 2013
- Nowe dane o bezrobociu. Są coraz gorsze - 8 lutego 2013
- Urzędy pracy sklasyfikują bezrobotnych - 5 lutego 2013
- Listonosze ścigają za abonament - 4 lutego 2013
- Matura do poprawki - 1 lutego 2013
- Nieudany finisz Rodziny na Swoim - 30 stycznia 2013
- Zmiany w WORD-ach wchodzą w życie - 18 stycznia 2013
- E-papierosy pod lupą Unii Europejskiej - 17 stycznia 2013
- 21 finał WOŚP – wyjątkowy, bo też dla seniorów - 11 stycznia 2013