Bezrobocie przez wpisy na Facebooku?
Korzystasz z portali społecznościowych? Wiedz, że umieszczane na nich informacje mogą utrudnić zdobycie pracy. Okazuje się bowiem, że regularnie wzrasta liczba firm, które po przejrzeniu złożonych przez kandydatów do pracy CV oraz listów motywacyjnych, szukają informacji o kandydatach w sieci. Według przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań, przeszło połowa pracodawców sprawdza w sieci profile osób składających aplikacje na oferowane stanowisko. 40% rekruterów przyznaje natomiast, że pozyskane w ten sposób dane mają znaczny wpływ na decyzję o ewentualnym zatrudnieniu kandydata.
Dzięki temu, że osoby prowadzące rekrutację przeglądają profile kandydatów na portalach społecznościowych, mogą dotrzeć do wielu ciekawych informacji. Czytając posty, komentarze czy oglądając zdjęcia mają szansę na sprawdzenie charakteru danej osoby. To natomiast pozwala im określić, czy taki człowiek będzie odpowiednią osobą uzupełniającą dotychczasową kadrę pracowniczą. Poza tym, pracodawcy przyznają, że serwisy tego typu są po prostu dużo bardziej wiarygodnym źródłem informacji niż CV i listy motywacyjne pisane w sposób maksymalnie promujący sylwetkę kandydata.
Na co szczególnie uważać, jeśli wpisami na portalach społecznościowych nie chcemy przekreślić swoich szans na zdobycie pracy? Pracodawcy przyznają, że oglądając profile kandydatów zwracają uwagę głównie na to, czy nie mają oni przypadkiem skłonności do używek. Jeśli lubimy poimprezować, niekoniecznie więc chwalmy się tym na Facebooku czy innym, podobnym portalu. Unikajmy wpisów czy zdjęć, które mogłyby wskazywać na nasz brak odpowiedzialności lub ogłady. Oprócz tego, rekruterzy przyznają, że zwracają uwagę na ewentualne wulgaryzmy, jakich w swoich postach używa kandydat. Choć nikt nie powinien ingerować w nasze życie prywatne, to jednak pracodawcy obawiają się, by takich przyzwyczajeń nie przenosić do firmy.
Warto dbać również o jakość wypowiedzi zamieszczanych na takich portalach. Wielu pracodawców bierze pod uwagę to, czy osoba starająca się o pracę używa poprawnej polszczyzny, czy przypadkiem nie robi błędów ortograficznych lub gramatycznych. Mile widziana jest także aktywność społeczna, w tym działalność charytatywna. Badania wskazały, że aż 2/3 pracodawców sprawdzało, czy kandydaci udzielali się w tych sferach życia publicznego.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016