Biblioteki dostaną nowe życie

Biblioteki w małych miejscowościach i wsiach nie przyciągają czytelników. A jeśli już ktoś w nich się pojawia, to tylko po to, by wypożyczyć lekturę szkolną.

Nikłe zainteresowanie działalnością bibliotek wynika często z faktu, że te małe są zazwyczaj słabo wyposażone i kierowane w sposób niewłaściwy. Teraz pomóc mogą im nowe projekty przygotowane przez organizacje pozarządowe m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Ośrodka KARTA. Z projektów mogą skorzystać biblioteki publiczne, które należą do Programu Rozwoju Bibliotek. Jest ich w Polsce blisko 1900.

Projekty, o których mowa, to „Literacki Atlas Świata”, „Ślady przeszłości” i „Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach”. Ich celem jest promowanie działalności bibliotek w miejscowościach poniżej 20 000 mieszkańców. Dzięki nim bibliotekarze zostaną przygotowani do pracy z młodymi czytelnikami, przejdą warsztaty ułatwiające prowadzenie zajęć o historii regionu bazując na dokumentach, ułatwią tworzenie archiwów lokalnych. Projekty są też nastawione na rozwijanie pasji dzieci i młodzieży. Pomogą w oganizowaniu spotkań filmowych, warsztatów fotograficznych, happeningów i spotkań autorskich.