Bieganie to sposób na zdrowie
Być jak najdłużej młodym i zdrowym – to marzenie niemal każdego. Utrzymanie ciała w dobrym stanie często kojarzy się z koniecznością wydawania fortuny na specjalistów, leki, sprzęt. To błąd – dobre zdrowie nic nie kosztuje. Wystarczy biegać.
W czasach, gdy o naszą uwagę walczą koncerny farmaceutyczne sprzedające suplementy na wieczną młodość oraz fachowcy, którzy za sowite wynagrodzenie nauczą nas, jak dbać o swoje zdrowie, ciężko w to uwierzyć – najlepiej o swoje ciało zadbamy za darmo. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że nie tylko o ciało, ale też o duszę. Bieganie, bo o nim mowa, to świetny sposób na osiągnięcie psychofizycznego optimum.
Jedną z większych bolączek współczesnej cywilizacji są choroby związane z układem krążenia. Bieganie wzmacnia zaś ten układ, ponieważ podczas treningu zwiększa się nasze tętno. Ale to dopiero początek listy zbawiennych efektów. Bieganie zwiększa dotlenienie naszego organizmu, wzrasta sprawność organów, w tym mózgu, to zaś przekłada się na polepszenie zdolności intelektualnych. Poza tym ma ono bardzo dobry wpływ na psychikę, nie tylko dzięki temu, iż łatwo robi się w nim postępy, ale też za sprawą zwiększenia ilości endorfin. Zresztą raczej łagodne działanie endorfin to nic w porównaniu z wydzielaną podczas wysiłku fenyloetyloaminą, której działanie jest podobne do działania amfetaminy i po prostu powoduje euforyczny „haj”, czyli tzw. euforię biegacza.
Rzecz jasna bieganie jest bardzo dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i późniejsze utrzymanie zgrabnej sylwetki. Błędne jest przekonanie, jakoby ten rodzaj aktywności rozwijał tylko dolne partie ciała. Przebiegnij dłuższy dystans, a poczujesz, iż napracowały się też twoje ramiona, plecy oraz brzuch. Jednocześnie jest to wysiłek łatwy do stopniowania, a dzięki temu biegać może niemal każdy – o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, bieganie można rozpocząć nawet na starość.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018
Proszę mi wyjaśnić jak należy biegać? Chodzi mi o to, na jakiej części stopy trzeba lądować. Trochę o tym poczytałam i mam mętlik bo większość osób pisze, że nie można lądować na pięcie. A ja po prostu nie daję rady biegać inaczej! Gdzieś znalazłam informację, że ląduje się na pięcie, tylko trzeba szybko i płynnie przenieść ciężar na środstopie. TO jak w końcu z tym jest??