Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Choroby krtani i ludzie najbardziej na nie narażeni

W zależności od trybu życia, gardło bywa narażone na wiele niebezpieczeństw. Wiedzą o tym Ci, którzy w pracy często muszą mówić.

Choroby krtani ujawniają się dość niewinnie. Najpierw niemal zawsze pojawia się suchość w gardle. Może też pojawiać się uczucie łaskotania lub drapania dobrze znanego z początkowych objawów przeziębienia. Kolejną dolegliwością staje się chrypka i ból gardła nasilający się głównie podczas mówienia lub przełykania. W przypadku chorób krtani symptomy te utrzymują się przez dłuższy czas lub regularnie nawracają. Jeśli zauważymy, że nie są to jednorazowe objawy anginy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu krtani mogą być wynikiem licznych chorób. Ostre lub przewlekłe zapalenie krtani jest szczególnie uciążliwe i bywa bardzo bolesne. Cierpiąc na nie, powinniśmy radykalnie obniżyć ilość wypowiadanych słów i starać się zapewnić narządom mowy efektywny odpoczynek aż do czasu, gdy przy wsparciu lekarstw dojdziemy do siebie. Guzki na krtani mogą powstać wskutek częstego mówienia czy śpiewania, ale też z powodu palenia papierosów. Zazwyczaj są łagodne i łatwe w usunięciu. Także brodawczaki krtani są zmianami łagodnymi, jednak wymagają większej czujności niż guzki. Tym bardziej, że brodawczaki mogą odrastać.

Odrębną dolegliwością są zaburzenia tonacji, które mogą mieć podłoże nie tylko somatyczne, ale i psychiczne. Najcięższym schorzeniem jest nowotwór złośliwy krtani. Rak zagraża głównie wieloletnim palaczom, osobom nadużywającym alkoholu bądź ludziom, którzy mieli styczność z azbestem.