Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Cymelia w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Choć Muzeum Plakatu w Wilanowie istnieje od 1968 roku dopiero teraz zdecydowano się na zaprezentowanie miłośnikom sztuki najcenniejszych druków z jego kolekcji.

Cymelia, czyli mające największą wartość druki, będą zaprezentowane na pierwszej w historii wystawie w Wilanowie. Te najbardziej wartościowe dzieła krajowego i światowego pochodzenia, publicznie pokazywane są bardzo rzadko i zawsze w wyjątkowych okolicznościach, do tego w kopii. Tym razem to oryginały będą cieszyć oko aż 3 miesiące.

Wystawa zaplanowana jest bowiem do 19 czerwca 2011 roku. Jest na niej prezentowanych blisko 200 litografii, powstałych w latach 1892-1945. To najstarsze dzieła znajdujące się w zbiorach muzeum i zarazem jedne z pierwszych, jakie powstały w sztuce plakatu. A narodziła się ona w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XIX wieku, w Polsce pierwszy plakat powstał w 1899 roku. Jego twórcą był Stanisław Wyspiański, którego prace podziwiać można na wystawie.

Oprócz Wyspiańskiego polskimi reprezentantami sztuki plakatu w Muzeum w Wilanowie są Wojciech Kossak, Józef Mehoffer, Władysław Skoczylas, Tadeusz Gronowski, Stefan Norblin i Zofia Stryjeńska, która jako jednak z nielicznych kobiet uległa tej formie tworzenia na początku XX wieku.

Największą atrakcją wystawy będą jednak litografie światowej czołówki plakatu – Alfonsa Muchy  i Henriego Toulouse-Lautreca, których uważa się do dziś za ojców wspólczesnego plakatu, a także Julesa Chereta czy Luciena Benharda, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój plakatu. Uczynili z niego pełnowartościowy sposób wypowiedzi artystycznej i wytyczyli drogę kolejnym twórcom.