Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Czy warto stosować nawilżacze powietrza?

Zbyt duża wilgotność w mieszkaniu jest problemem, ponieważ sprzyja powstawaniu grzyba i pleśni. Jednak zbyt suche powietrze również nam nie służy. Dlatego czasami trzeba je nawilżać.

Problem zbyt niskiej wilgotności powietrza pojawia się w sezonie grzewczym, kiedy mieszkanie jest rzadko lub w ogóle niewietrzone, a ciepło z grzejników usuwa wodę z otoczenia. O ile znane są zagrożenia związane ze zbyt dużą wilgotnością (grzyby i pleśń, a więc alergie, do tego intensywny rozwój roztoczy, duszności, problemy z koncentracją), o tyle z tego, że przeciwny stan jest też niekorzystny, zdaje sobie sprawę niewiele osób. Niska wilgotność powoduje wysychanie śluzówek oraz skóry (powoduje to jej szybsze niszczenie), obniża także naszą odporność. Oprócz tego ma wpływ na meble, które zaczynają pękać.

Przyjmuje się, że optymalny poziom wilgotności w okresie grzewczym to 40-60% (możemy to sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza, czyli higrometra). Zbilansować ją możemy odpowiednią wentylacją. Lecz obecnie stosowane plastikowe okna powodują, że zazwyczaj jest ona niewystarczająca. Innym sposobem jest trzymanie sporej ilości roślin doniczkowych oraz stosowanie nawilżaczy na grzejniki (jeden na jedno pomieszczenie). Jednak chyba najbardziej komfortowe rozwiązanie, to użycie automatycznie regulowanego nawilżacza powietrza.

Do wyboru mamy trzy typy nawilżaczy, które różnią się zasadą działania, ale też kulturą pracy i ceną. Najtańsze rozwiązanie, tak przy zakupie jak i eksploatacji, to nawilżacze parujące. Wykorzystują one naturalne parowanie wody. Nie zawierają podgrzewaczy. Zużywają mało energii, jednak są głośne. Tej wady nie mają z kolei nawilżacze termiczne. W nich powietrze jest nasycane parą z podgrzewanej wody. Są ciche, jednak do pracy potrzebują sporo prądu. Najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie to nawilżacze ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki wody i taką mgiełkę uwalniają do otoczenia. Są bardzo komfortowe w użytkowaniu, zużywają niewiele energii, ale wymagają regularnej wymiany filtrów i czyszczenia.

Decydując się na zakup nawilżacza powietrza, powinno się zwrócić także uwagę na inne jego cechy. Istotne jest chociażby to, czy ma zamontowany higrostat. Jeżeli nie, nie będziemy mieli możliwości ustawienia automatycznego kontrolowania poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Niezwykle ważna jest wydajność urządzenia – producenci podają informację jaką kubaturę może ono obsługiwać, musimy więc dobrać model pod konkretne potrzeby. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek dobrze jest też skontrolować pobór energii, głośność pracy oraz wymagania serwisowe, takie jak chociażby konieczność wymiany filtrów, które mogą się okazać drogie.