Czym jest grypa żołądkowa?
Grypa żołądkowa, nazywana też potocznie jelitówką, to wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Jej objawami, są biegunka, ból brzucha, wymioty i gorączka. Za te dokuczliwe utrudnienia odpowiedzialny jest nieżyt żołądkowo-jelitowy, który zwykle jednak przebiega łagodnie i nie wymaga interwencji lekarza. Szczególną ostrożność przy jelitówce powinny jednak zachować kobiety w ciąży, choroba może też być niebezpieczna dla małych dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć o grypie żołądkowej?
Jelitówka – najważniejsze informacje
Nieżyt żołądkowo-jelitowy u osób dorosłych wywołują najczęściej norowirusy lub adenowirusy. Rzadziej do choroby doprowadza zakażenie bakteriami, na przykład Salmonelli lub jej toksynami. W czasie infekcji niebezpieczne związki przedostają się do błony śluzowej żołądka i stopniowo ją niszczą.
Za jelitówkę u dzieci odpowiadają najczęściej rotawirusy. Jak wspominaliśmy, tego typu infekcje są szczególnie groźne dla dzieci do 5 roku życia. Szczególnie łatwo dochodzi bowiem u nich do odwodnienia i komplikacji w przebiegu choroby.
Ponieważ choroby układu pokarmowego zawsze niosą za sobą ryzyko ostrego przebiegu, szczególnie ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak się nimi zarażamy. Jelitówka najczęściej przenoszona jest drogą kropelkową.
Czasem do infekcji dochodzi poprzez spożycie zakażonej wody lub nieodpowiednio przygotowanego jedzenia. Co ważne, grypa żołądkowa jest chorobą sezonową. Dlatego szczególnie jesienią i zimą należy dbać o odporność i odpowiednią profilaktykę. Jej ważnym elementem jest częste mycie rąk i szczególne dbanie o czystość zarówno kuchni, jak i przechowywanych w niej produktów.
Grypa żołądkowa – poznaj objawy i skróć chorobę
Do najczęstszych i równocześnie najbardziej uciążliwych objawów choroby należą wymioty i biegunka. W przebiegu jelitówki często występuje również gorączka. Choroba u dzieci ma podobny przebieg. Chorym bez względu na wiek niezbędna jest lekkostrawna dieta i dużo płynów. Szczególnie w pierwszych dniach infekcji potrzebne też okażą się leki przeciwwymiotne. Kluczowe jest też złagodzenie biegunki szczególnie u najmłodszych pacjentów. Pomogą w tym leki na bazie drożdży lub węgla oraz słabe napary ziołowe, np. mięta.
Co ważne infekcja trwa zwykle od 7 do 14 dni, jednak utrzymujące się objawy mogą w tym czasie doprowadzić do odwodnienia. Dlatego jeśli nie uda się ich pokonać w pierwszych dniach, niezbędna może okazać się pomoc lekarska.
Pod okiem lekarza rodzinnego powinna być też kobieta w ciąży, która podejrzewa u siebie nieżyt żołądkowo-jelitowy. Szczególna ostrożność ma w tym przypadku uzasadnione powody. Po pierwsze odwodnienie w tym stanie, podobnie jak u małych dzieci, jest szczególnie niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i płodu. Po drugie leki podawane przyszłym matkom muszą być dobrane przez specjalistę. Powinny być bowiem jednocześnie bezpieczne i skuteczne, kluczowy dla zdrowia kobiety jest w tym przypadku jak najkrótszy czas ostrego przebiegu choroby.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018