Dr Google i cyberchondria – czyli zdrowie w sieci

hipochondria

Cyberchondria to dość poważne zaburzenie, które jest współczesną odmianą hipochondrii, czyli stałym, nieuzasadnionym przekonaniem o poważnej chorobie. Cierpiące na nią osoby bezustannie zauważają u siebie symptomy różnych dolegliwości, chociaż wcale nie zostały one u nich zdiagnozowane. Opiera się to na przekonaniu o chorobie, które jest skutkiem przeszukiwania zasobów Google i wynajdowaniu objawów, które obserwujemy również u siebie. Rośnie liczba osób, które traktują Google jako prawdziwą wyrocznię w kwestii zdrowia i ufają wyszukiwarce bardziej niż lekarzom.

Lekarze podkreślają, że wiele symptomów, które sami u siebie zauważamy, w rzeczywistości jest zwykłymi procesami zachodzącymi w organizmie większości ludzi. Niemniej jednak, sugerując się opisami chorób znajdującymi się w sieci, wiele osób zaczyna obawiać się o swoje zdrowie. Im więcej czytamy o różnych dolegliwościach i ich objawach, tym większą ich liczbę zauważamy u siebie samych. Bazując na informacjach z internetu, nie jesteśmy w stanie postawić prawdziwej diagnozy, ale i tak wpadamy w panikę. Wielokrotnie nie uspokajają nas nawet wizyty u lekarzy i ich zapewnienia, że w rzeczywistości nic nam jest. Coraz więcej osób gotowych jest uwierzyć, że niewykrycie choroby wynika z błędu lekarza, a nie z faktu, iż naprawdę jesteśmy zdrowi.

Eksperci szacują, że obecnie jeszcze cyberchondria jest równie popularna, co klasyczna hipochondria, jednak są przekonani, że wkrótce ta pierwsza będzie dotykała coraz większej grupy internautów. Dodają przy tym, że wzmożone ryzyko ulegania cyberchondrii występuje u osób, które nie czują się pewnie w codziennym życiu i wykazują skłonności do nadmiernego zamartwiania się. Zaburzenie to często obserwowane jest również u tych ludzi, którzy mają problem z radzeniem sobie w stresowych, niejasnych sytuacjach. Hipochondria może mieć poważne skutki w całym naszym życiu. Dotyczy to również jej internetowej odmiany. Przede wszystkim, sprzyja ona nerwicom i depresjom. Poza tym, zbyt częste bywanie u specjalistów w celu zdiagnozowania kolejnej choroby niesie za sobą straty finansowe, a także ryzyko utraty pracy powodowane regularnymi nieobecnościami.

Hipochondria może też doprowadzić do rzeczywistych problemów zdrowotnych, które są efektem przyjmowania przesadnej ilości leków. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że wielokrotnie przyjmujemy je na własną rękę.