Firmy kierują reklamę w TV nie do tych, którzy mają pieniądze?
Reklama jest dźwignią handlu i wie o tym każda firma, ale nie każda potrafi to skutecznie wykorzystać. Wielu reklamodawców kieruje spoty telewizyjne nie do tej grupy, która mogłaby przynieść im rzeczywisty dochód. Jak to możliwe?
Produkując reklamę telewizyjną, marki chcą kierować ją do konkretnej grupy docelowej, czyli do tych odbiorców, którzy najpewniej będą nią zainteresowani. Chodzi o to, żeby reklama skutkowała nabyciem danego produktu lub usługi, dlatego powinna być tak skonstruowana, żeby trafiła do świadomości osób rzeczywiście biorących pod uwagę zakup produktu. Przy wnikliwej analizie współczesnych reklam odnosi się jednak wrażenie, że ich twórcy nie dbają o takie sprawy. Przeważająca część spotów telewizyjnych ma formę dostosowaną do młodszych widzów, a to nie oni są najbardziej wartościowi dla reklamodawców. Dlaczego tak się dzieje?
Kiedy w Polsce pojawiły się reklamy telewizyjne, zainteresowani byli nimi głównie młodzi ludzie. To oni byli otwarci na nowoczesność, na radykalne zmiany widoczne na początku lat 90. niemal na każdym kroku. W dodatku to oni dysponowali sporymi kwotami, które mogli przeznaczyć na konsumpcję. Byli chętni do rozwoju, do pracy, a zatrudnienia nie brakowało, bo na polskim rynku pojawiali się zagraniczni inwestorzy i modne stawało się zakładanie własnych firm. Dość oczywistym było, że to właśnie młodzi obywatele stali się głównym targetem reklamodawców.
Dziś sytuacja nie wygląda jednak tak, jak 25 lat temu, a reklamy nadal dostosowywane są głównie do świadomości młodych widzów. Problem w tym, że obecnie młodsze grupy wiekowe nie dysponują zbyt dużymi środkami finansowymi, dlatego nawet, jeśli zainteresują się produktem, to niekoniecznie będą mogli pozwolić sobie na jego zakup. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest bezrobocie, które wśród młodych Polaków wciąż jest wyraźnie widoczne. Ci, którzy mają pracę, to w dużej mierze także ci, którzy maja poważne zobowiązania – spłacają kredyty mieszkaniowe lub hipoteczne, potrzebują oszczędności niezbędnych przy wychowywaniu dzieci.
Tymi, którzy mają najwięcej środków do przeznaczenia na konsumpcję stali się ci sami, którzy byli nimi na początku lat 90. Z tą różnicą, że dziś są o ćwierć wieku starsi, dlatego oczekują reklam lepiej dopasowanych do preferencji osób w wieku od ok. 50 lat wzwyż. To oni mieli szansę dorobić się, dzięki zmianie ustrojowej. W dodatku nie martwią się już o oszczędności na wychowanie dzieci, a wielu ma odłożone pokaźne kwoty na kontach osobistych. To sprawia, że są najlepszymi potencjalnymi konsumentami dla wielu reklamujących się firm.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016