Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Fluor szkodzi zdrowiu
Kształtne, białe zęby były uważane za przejaw zdrowia. Obecnie zazwyczaj ich wygląd wiąże się tylko z ilością wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Niektóre z nich mogą nam szkodzić.
Tak ma się sprawa z fluorem, pierwiastkiem, który zrobił oszałamiającą karierę. W latach 40. ubiegłego wieku odkryto, że ludzie żyjący tam, gdzie występuje on w większych ilościach, rzadziej mają próchnicę. To zapoczątkowało fluorowy boom. Najpierw eksperymentalnie wzbogacono nim wodę w wodociągach jednego miasta w Stanach Zjednoczonych, aby już po kilku latach dodawać go do kranówki w całym kraju. Entuzjaści tej metody zwracali uwagę tylko na fakt, iż fluoryzacja doprowadziła do spadku obecności próchnicy o 30% i traktowali ją jako największe osiągnięcie zdrowotne XX wieku. Nie zastanawiali się nad negatywnymi konsekwencjami, a te, jak się okazało z czasem, są i to poważne.
Przede wszystkim fluor odkłada się w naszych kościach i prowadzi do ich kruchości. Skutkuje to deformacjami i złamaniami. Poza tym pierwiastek ten utrudnia wchłanianie magnezu, którego niedobory tak często musimy uzupełniać suplementami. Istnieją też pojedyncze badania dowodzące występowania innych powikłań, w tym obniżenia ilorazu inteligencji dzieci korzystających z fluoryzowanej wody. Dosyć paradoksalnie, pojawiają się też konsekwencje natury kosmetycznej, ponieważ długo stosowany fluor powoduje powstawanie brunatnych odbarwień na zębach (ma je już 40% amerykańskiej populacji).
W Polsce nie praktykuje się dodawania fluoru do kranówki już od kilkunastu lat. Nie oznacza to jednak, że problem przefluoryzowania nas nie dotyczy. Pierwiastek ten jest obecny w środkach dentystycznych i niektórzy naukowcy twierdzą, iż to jest główne źródło zagrożenia. Pragnąc mieć nieskazitelnie biały, olśniewający uśmiech, bez ograniczeń stosujemy pasty, płukanki i inne preparaty oraz kosmetyki do zębów. Do tego często dochodzą suplementy z fluorem. Łącznie daje to nam niemal gwarancję, że „przedawkujemy” i wcześniej czy później poczujemy tego skutki.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018