Hewlett-Packard skończy produkcję pecetów?
Jeszcze do niedawna Hewlett-Packard był największym producentem komputerów na świecie. Okazuje się jednak, że prym na rynku zaczynają wieść wytwórcy smart fonów i tabletów, dlatego HP jest gotowe zrezygnować z produkcji pecetów.
Przez lata Hewlett-Packard był największych producentem komputerów na globie, jednak jego era najwyraźniej przemija. Nie da się ukryć, że poczciwe PC-ty nie robią już furory, a większość z nas zdecydowanie woli korzystać z internetu używając do tego tabletów lub smartfonów. Spadek zainteresowania komputerami sprawia natomiast, że HP notuje coraz niższe zyski. Sytuacja okazuje się być na tyle kiepska, że koncern powoli przygotowuje się do decyzji o zaprzestaniu produkcji komputerów. Na razie pojawiają się plany podziału koncernu na dwie części. Jedna miałaby skupić się na dalszym rozwoju poprzez dostarczanie firmom serwerów i usług informatycznych. Nie ma jeszcze skonkretyzowanych planów co do tej drugiej, czyli zajmującej się produkcją komputerów i drukarek. Wiele wskazuje jednak na to, że zostanie po prostu sprzedana.
Firmę uratować miała Meg Withman, która 3 lata temu przejęła stery w HP. Liczono na nią tym bardziej, że wcześniej przyczyniła się do wielkiego sukcesu serwisu eBay. Niestety nawet ona nie zdołała podźwignąć koncernu – od czasu jej pojawienia się, zyski Hewlett-Packard zmalały o kolejnych 15%. Dodatkowo chiński koncern Lenovo zdetronizował HP i to on został największym sprzedawcą pecetów. Nie udało się też wprowadzić innowacyjnych urządzeń mogących stanowić rzeczywistą konkurencję dla produktów Apple. Nawet te najlepsze nie cieszą się takim zainteresowaniem, jak mniejsze, wygodniejsze, w użytku, a coraz częściej także tańsze tablety oraz smartfony.
Problemy HP zaczęły się już przed kilkoma laty, lecz starano się je zwalczać m.in. poprzez dość częste zmiany prezesów. Pod koniec I kwartału tego roku pojawił się też nowy pomysł na ratowanie podupadającej firmy – Hewlett-Packard zapowiedział, że wkrótce zaproponuje klientom nowoczesne drukarki 3D. Mimo dużych ambicji, HP nie zawojowało jednak rynku i nie zdołało w żaden znaczny sposób poprawić swojego położenia. Na razie ewidentnie brakuje pomysłu na dalsze działania ratujące koncern, jednak jeśli podział firmy i odseparowanie słabszego pionu ma pomóc, to z pewnością warto odłożyć sentymenty na bok i zlikwidować dział zajmujący się produkcją pecetów.
To Cię zainteresuje:
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016