Ile państwo zabiera z twojej wypłaty?

ile zabierają z pensji

poplinre (Flickr)

Czy wiesz, ile państwo zabiera z twojej wypłaty? Domyślasz się, że sporo. Jednak konkretna liczba może cię zaskoczyć – zanim pensja trafi na twoje konto, znika z niej aż 60%.

Dla osób, które nie interesowały się tematem, łączna wysokość obciążeń jest zaskoczeniem. Wynika to z tego, iż zazwyczaj mamy do czynienia tylko z wartością pensji brutto podaną na umowie i widzimy zestawioną ją z pensją netto, czyli tym, co otrzymujemy na rękę. Już różnica między tymi dwoma kwotami może napsuć krwi, lecz to nie wszystko. Koszt, jaki ponosi pracodawca z tytułu zatrudnienia pracownika, jest większy, niż kwota podana na umowie jako wynagrodzenie brutto, ponieważ to pracodawca odprowadza część należności. Efekt? Jeżeli przykładowo zarabiasz niecałe 1,5 tysiąca złotych netto, na umowie masz 2 tysiące brutto, to pracodawca ponosi łączny koszt zatrudnienia… 2,4 tysiące złotych. Tak więc z marnej pensji, dużo niższej niż średnia krajowa, zniknęło prawie tysiąc złotych, zanim trafiła ona do twojej kieszeni.

Poniżej znajdziesz listę wszystkich obciążeń, jakie nałożone są na twoją pensję:

  • ubezpieczenie emerytalne 19,52%
  • ubezpieczenie zdrowotne (9%), chorobowe (2,45%),rentowe (8%) oraz wypadkowe (0,67-3,86%)
  • Fundusz Pracy (2,45%), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0,1%)
  • podatek dochodowy (18%/32%)

Już 15 lat temu wielu ekonomistów ostrzegało, że w Polsce praca jest zbyt obciążona, a w tamtych czasach do każdej złotówki wydanej na zatrudnienie pracodawca dorzucał 15 groszy. Obecnie jest to 70 groszy. Skutkiem jest ucieczka gospodarki w szarą strefę – odpowiada ona już za 25% naszego PKB (średnia w UE to 15%).

[źródło informacji: strefabiznesu.pl]