Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jak nie ugotować się w biurze w czasie upalnych dni?

Szczególnie ciężko jest pracować, gdy niemiłosierne upały dają nam się we znaki. Zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu możemy sobie jednak radzić z wysokimi temperaturami. Jak?

Obowiązkiem szefa jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy. Przede wszystkim przy wysokich temperaturach podwładnym należą się chłodne napoje. W biurach wydaje się je przy temperaturze przekraczającej 28 stopni Celsjusza. Natomiast pracujący na otwartej przestrzeni powinni dostać napoje przy temperaturze 25 st.C.

Nie ma określonych ilości napojów, ponieważ powinno być to dostosowane do potrzeb poszczególnych jednostek. Należy jednak zaznaczyć, że pracownikom nie wolno wynosić ich do domów. Poza tym oczywistym jest, że nie mogą być to napoje alkohole. Oprócz dostarczania czegoś do picia, pracodawca ma obowiązek zadbania o to, by podwładni nie musieli siedzieć w miejscach nasłonecznionych. Jeśli przez okna przedostają się promienie słoneczne, to wtedy należy zainwestować w żaluzje, rolety itp.

Jasno określona jest także maksymalna temperatura w poszczególnych miejscach pracy. Jeśli stanowisko pracy znajduje się przy komputerze, to temperatura nie może przekraczać 33 st.C. Pracując przy ksero powinniśmy przebywać w temperaturze nie wyższej niż 30 st.C. Prace budowlane mogą być prowadzone, jeśli jest nie goręcej niż 28 st.C. Załadunek towaru może następować przy maksymalnej temperaturze 25 st.C.

W hutnictwie granicą są 23 st.C. W każdym budynku firmowym konieczna jest wentylacja lub klimatyzacja. Nie może ona jednak powodować wyziębienia, przeciągów, a strumień powietrza nie może dmuchać bezpośrednio na pracownika.