Jak stres powoduje depresję?
Teoria, że stres powoduje depresję nie jest niczym nowym. Jednak w końcu naukowcy przyjrzeli się temu problemowi i wiedzą już, iż długotrwały stres wywołuje zmiany na poziomie fizycznym.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Yale przeprowadziła badanie na szczurach. Gryzonie były poddawane działaniu długotrwałego stresu. Gdy wystąpiły u nich objawy przewlekłej depresji (m.in. brak zainteresowania pożywieniem i zmniejszona ruchliwość), zwierzęta przebadano i wykryto, że w ich mózgach zaszły zmiany, w skutek których został zablokowany gen nazywany neuritin. Wcześniej naukowcy odkryli, że takie same procesy zaszły w mózgach pacjentów żyjących w stresie.
Wyniki badań nie tylko rzucają więcej światła na źródła depresji, ale też dają nadzieję na jej skuteczniejszą terapię. Poprzez stymulację neuritin naukowcom udało się powstrzymać niekorzystne zmiany w mózgach gryzoni. Eksperyment może więc stać się impulsem do stworzenia leków depresyjnych nowej generacji.
[źródło: sciencemag.org]
Ciekawe. Szczerze mówiąc – czuję się troszkę jak ten szczur poddany temu eksperymentowi :). Dobrze, że naukowcy „wzięli się” za ten problem. Jest zatem nadzieja, że nie będą „depresyjnych” szpikowali lekami, które odbierają niekiedy jeszcze bardziej chęć do życia… Pozdrawiam Autora. Cenny artykuł.