Jaki rodzaj patelni wybrać?
Patelnia to jeden z podstawowych typów naczyń kuchennych. Zazwyczaj służy do obróbki żywności w wysokiej temperaturze. W niektórych domach stosowana jest codziennie, chociażby do sporządzania porannej jajecznicy. Wybór patelni powinien być podyktowany głównie dwoma czynnikami: walorami użytkowymi oraz wpływem na zdrowie. Pojawia się jeszcze aspekt ekonomiczny, czyli cena, jednak w tym artykule nie będziemy się na nim skupiać. Patelnię kupuje się na tyle rzadko, że uznajemy, iż jej koszt nie jest aż tak istotny.
Czy patelnia teflonowa jest niebezpieczna dla zdrowia?
Zacznijmy od najpopularniejszych na rynku patelni z powłoką teflonową. Zazwyczaj wykonane są one z aluminium. Aluminium niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, jednak nie ma tu bezpośredniego kontaktu z żywnością, ponieważ jest powleczone warstwą teflonu. Czy jednak teflon jest bezpieczny? Tutaj zdania są podzielone.
Ogólnie teflon uznaje się za neutralny wobec ludzkiego zdrowia, ponieważ nie jest on przyswajany. Zagrożeniem za to może być PFOA (kwas perfluorooktanowy), który stosuje się w procesie produkcji teflonu. Co prawda zachodni producenci eliminują go z procesu produkcyjnego, jednak w Chinach nadal jest stosowany. Ma działanie rakotwórcze. Ryzyko jego wydzielania się z powłoki teflonowej jest większe, gdy powłoka ta jest uszkodzona, tj. podrapana i się łuszczy. Dlatego taką patelnię należy wymienić.
Co do samego teflonu to część źródeł uważa go za bezpieczny, część zaś za bezpieczny warunkowo. Nie wiadomo, czy za jakiś czas nie okaże się, że substancje użyte w zmodyfikowanym procesie produkcyjnym również nie są szkodliwe.
Jaką patelnię wybrać, aby była zdrowa?
Jednym z lepszych wyborów, pod kątem zdrowotnym, są patelnie żeliwne. Nie wydzielają one szkodliwych substancji, a co więcej – mogą wzbogacać obrabianą żywność w żelazo. Niestety mają też wady: są ciężkie oraz wymagają specjalnej pielęgnacji. To drugie wynika z tego, iż są podatne na korozję i porowatą powierzchnią mogą absorbować substancje – dlatego nie należy ich myć detergentami. Nie można ich myć w zmywarkach. Po każdym myciu powinny zostać natłuszczone, w celu uniknięcia korozji. Patelnie żeliwne nie oferują również właściwości antyadhezyjnych – smażona żywność będzie mocno się przyklejać do powierzchni, o ile jej odpowiednio nie natłuścimy.
Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są patelnie z powłoką ceramiczną. Uważana jest ona za kompletnie neutralną dla organizmu, nietoksyczną. Do tego żywność do niej nie przywiera i jest odporna na mechaniczne uszkodzenia – nie wymaga więc specjalnego traktowania, jak ma to miejsce w przypadku delikatnego teflonu. Powłoka ceramiczna ma dużą odporność na wysoką temperaturę. Ze względu na neutralność wobec zdrowia oraz duże walory użytkowe, patelnie ceramiczne są obecnie wskazywane jako podstawowy wybór dla tych, którzy kupując naczynie, zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia.
Również wysokie właściwości użytkowe oraz brak negatywnego wpływu na nasze zdrowie mają patelnie z powłoką tytanową, chociaż tu przeszkodą może być cena. To samo dotyczy powłok kamiennych – granitowych i marmurowych. Jednak w ich przypadku trzeba uważać na nagłe zmiany temperatury, które mogą spowodować popękanie powierzchni. Nie można więc np. zalewać wodą gorącej patelni.
Bardziej “zaawansowane” rozwiązanie (adresowane zazwyczaj do osób mających większe ambicje kulinarne) to patelnia miedziana. Ma ona świetne przewodnictwo cieplne, jednak ze względu na to, że miedź wchodzi w reakcję z żywnością, sama powierzchnia musi być pokryta inną substancją, zazwyczaj jakąś typu non-stick.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016