Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI?
Sztuczna inteligencja (SI) to jedna z największych rewolucji technologicznych naszych czasów. Przynosi ona wiele korzyści i ułatwień w różnych dziedzinach życia. Jednakże, jak każda inna technologia, ma również swoje skutki uboczne i może mieć wpływ na rynek pracy. W tym artykule omówimy, które zawody są najbardziej zagrożone przez SI.
Praca biurowa
Jednym z głównych zagrożeń dla pracy biurowej jest automatyzacja procesów biznesowych. W dzisiejszych czasach wiele firm korzysta z oprogramowania, które pozwala na automatyzację procesów administracyjnych i biurowych, takich jak przetwarzanie faktur czy zarządzanie dokumentami. Wraz z rozwojem SI, ta automatyzacja będzie tylko postępować, co oznacza, że wiele stanowisk może być w przyszłości zbędnych.
Produkcja
Sektory produkcyjne, takie jak przemysł motoryzacyjny czy elektroniczny są automatyzowane od wielu lat. Jednak wraz z rozwojem SI, roboty zyskują zdolność do maksymalizacji czasu pracy i adaptacji, co oznacza, że mogą zastąpić coraz więcej pracowników. Ponadto, w niedługim czasie zobaczymy prawdopodobnie zwiększenie udziału sztucznej inteligencji w innych sektorach, takich jak przemysł spożywczy czy farmaceutyczny.
Finanse
Wiele banków i innych instytucji finansowych już dziś wykorzystuje różne technologie do analizy danych i podejmowania decyzji inwestycyjnych. W ciągu kilku lat możliwe jest, że banki będą w stanie zastąpić niektóre prace wykonywane przez analityków czy doradców. Wszystko zależy od szybkości rozwoju SI na tym polu.
Usługi
SI jest w stanie zagrozić nawet tym osobom, które podejmują pracę w branży usługowej. Stanowiska, takie jak operatorzy call center czy recepcjoniści hotelowi, mogą zostać zastąpieni przez chatboty i inne tego typu narzędzia. Zwiększenie automatyzacji może niestety prowadzić do redukcji etatów w sektorze gastronomicznym czy handlowym. Wpłynie to negatywnie na możliwości zawodowe wielu ludzi na całym świecie.
Transport
Wraz z rozwojem autonomicznych pojazdów, wiele stanowisk związanych z kierowaniem pojazdami może stać się zbędnych. Rozwój SI może prowadzić do zwiększenia efektywności systemów transportowych i zmniejszenia potrzeby zatrudniania pracowników zajmujących się m.in. logistyką. Jeżeli chodzi o samych kierowców, na razie mogą oni raczej spać spokojnie.
Medycyna
Czy roboty i systemy SI mogą kiedyś zastąpić niektórych pracowników medycznych, takich jak pielęgniarki czy technicy medyczni? Choć wydaje się to nieprawdopodobne to z rozwojem medycyny precyzyjnej, w której wykorzystuje się dane i algorytmy SI, może dojść do zmniejszenia potrzeby zatrudniania takich specjalistów. Co więcej, dotyczyć to może też niektórych lekarzy.
Edukacja
Jednym z głównych zagrożeń dla edukacji jest zastąpienie nauczycieli przez systemy uczące się, takie jak platformy pomagające w nauce oparte na sztucznej inteligencji czy roboty edukacyjne. Wraz z rozwojem tych systemów, mogą one stać się coraz bardziej zaawansowane i zastępować kolejnych pracowników. Oczywiście nie od razu, ale z czasem jest to wielce prawdopodobne.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018