Laserowa korekcja wad wzroku

oko

lindes, flickr

Duże wady wzroku mogą bardzo mocno wpływać na jakość życia. Powodują wiele niedogodności, a często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Laserowa korekcja pozwala pozbyć się ich raz na zawsze.

Oko to bardzo delikatny i precyzyjny narząd. Dlatego przez długi czas nie potrafiono go skutecznie operować. Późniejsze próby były obarczone dużym ryzykiem, ze względu na powikłania. Jednak obecnie, dzięki nowoczesnej technologii, możliwe jest już operacyjne korygowanie wad wzroku cechujące się niezwykle dużą skutecznością.

Rozwój chirurgii refrakcyjnej

Chirurgia refrakcyjna swoje początki datuje na lata 80. Początkowo używano w niej diamentowych ostrzy, tworząc nimi na rogówce promieniste nacięcia. Metoda ta była mało precyzyjna i w całości opierała się na wyczuciu osoby operującej. Rozwój technologii – pojawienie się laserów oraz zaawansowanej elektroniki – pozwoliły zautomatyzować proces. Dzięki temu korekcja jest dokładna, dopasowana do osobniczych cech pacjenta. Z roku na rok pojawiają się coraz doskonalsze metody, pozwalające na szybsze i pełniejsze leczenie wad wzroku. Redukowane jest także ryzyko powikłań (na dzisiaj mówi się zaledwie u 1% pojawiają się negatywne skutki zabiegu).

Przyczyny powstawania wad wzroku

Wady takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm powstają jako wynik nieprawidłowej geometrii oka. W przypadku krótkowzroczności obraz ogniskowany jest przed siatkówką, w przypadku nadwzroczności za nią, a w przypadku astygmatyzmu w oku o zaburzonej symetrii obrotowej światło nie jest skupiane tak jak powinno, w okrągłym obszarze siatkówki, przez co obraz jest asymetrycznie rozmazany (w jednym z kierunków).

Laserowa korekcja wzroku pozwala na leczenie wszystkich trzech wad. Co prawda w ograniczonym zakresie, jednak technologia jest udoskonalana cały czas i zakres możiwych do skorygowania wad wciąż rośnie.

Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku

Operowanie oka ma na celu przywrócenie mu właściwej geometrii. Efektem ma być skorygowanie całego układu optycznego tak, aby skupiał światło we właściwy sposób i dzięki temu dawał ostry obraz.

Laserowa korekcja wzroku wymaga przygotowania. Po pierwsze należy przejść badania kwalifikacyjne, w trakcie których lekarz określi, czy możemy być operowani. Jeśli tak, przez pewien czas musimy się przygotowywac do zabiegu, np. nie nosić szkieł kontaktowych, nie palić papierosów, nie pić alkoholu. Po tym okresie udajemy się do kliniki. Operacja laserem trwa… kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie trafia się na kilka godzin do sali pooperacyjnej i gdy lekarz skontroluje zoperowane oko, można udać się do domu. Zazwyczaj świeżo po zabiegu pojawia się uczucie dyskomfortu, pieczenie, wrażenie, iż do oka dostało się ciało obce itp. Jednak to szybko przechodzi. Efekty laserowej korekcji wzroku stabilizują się przez kilka tygodni i u każdego przebiega to inaczej – niektórzy pacjenci mogą się cieszyć ostrym widzeniem już w momencie opuszczania kliniki, po zejściu ze stołu operacyjnego.

Laserowa korekcja wzroku metodą LASIK

Obecnie najpopularniejszą metodą laserowej korekcji wad wzroku jest LASIK oraz jego odmiany. Jest to rewolucja w chirurgii oka, ponieważ redukuje czas zabiegu do minimum, niweluje niemal także całkowicie okres gojenie. Możliwe jest to dzięki temu, iż pierwszym etapem jest uformowanie płatka rogówki, który następnie jest odsuwany na czas zabiegu. Laser formuje geometrię rogówki, a następnie płatek wraca na swoje miejsce i tworzy naturalny opatrunek.

Jak przebiega operacja LASIK?