Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Limit kredytowy konta osobistego
Co prawda niewiele banków o tym informuje, ale w przypadku większości kont istnieje możliwość przyznania użytkownikowi limitu zadłużenia. To bardzo wygodne rozwiązanie.
Banki promują się różnymi hasłami – darmowe przelewy, duża sieć bankomatów, pakiety ubezpieczeń. Nie wspominają jednak o produkcie, który może klientowi bardzo ułatwić życie. Mowa tu o limicie kredytowym powiązanym z kontem osobistym. Dzięki niemu po jednorazowym dopełnieniu formalności możemy bezproblemowo dysponować dodatkowymi środkami automatycznie udostępnianymi nam, gdy saldo naszego konta osiągnie 0. Również warta docenienia jest elastyczność – bank nie określa sztywnych terminów spłaty. Jedynie należy pamiętać o tym, iż każdy wpływ na konto w pierwszej kolejności pokrywa zadłużenie. Można to uznać za zaletę, gdyż dzięki temu zawsze, gdy odnotujemy jakiś wpływ, spadnie koszt obsługi naszego kredytu.
Jak już było wspomniane, dostęp do środków przysługujących nam z tytułu uruchomienia linii kredytowej jest automatyczny, czyli odbywa się na takiej samej drodze jak inne transakcje związane z kontem. Oznacza to, że zadłużyć się możemy podejmując gotówkę w bankomacie czy dokonując płatności kartą płatniczą. Koszty związane z kredytem to z jednej strony opłata za rozpatrzenie wniosku i postawienie w stan gotowości środków, z drugiej oprocentowanie naliczane od faktycznie wykorzystanej kwoty. Wysokość opłat zależy od banku, ale też rodzaju konta – można się spodziewać, że im ono droższe, tym mniej zapłacimy za obsługę linii kredytowej. Do tego ceny są zróżnicowane zależnie od kalkulacji ryzyka, dlatego też przed skorzystaniem z usługi należy poprosić bank o sporządzenie indywidualnej symulacji.
Decydując się na skorzystanie z tego rozwiązania, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy – limit kredytowy połączony z kontem osobistym wymaga samodyscypliny. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, jak już napisaliśmy, bank nie ustala terminu spłaty, więc musimy sami się zmobilizować, aby stopniowo likwidować zadłużenie. Po drugie natychmiastowy dostęp bez formalności sprawia, że zadłużyć się możemy w każdej sytuacji np. podejmując gotówkę w bankomacie – nawet nie zauważymy, iż już zeszliśmy poniżej zera. Trzeba mieć więc kontrolę nad swoimi finansami.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018