Mordercze meningokoki – zabijają nawet w 1 dzień
O zagrożeniu, jakim są meningokoki wiadomo od dawna, jednak wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczne są one dla naszego zdrowia. Naukowcy i lekarze apelują, by mieć się na baczności – meningokoki mogą zabić w ciągu doby! Niestety, na co dzień mało kto przejmuje się tzw. inwazyjną chorobą meningokokową, ponieważ jest ona bardzo rzadka. Niemniej jednak, kiedy już wystąpi, to zabija w zastraszająco szybkim tempie i naprawdę rzadko zdarza się, by ktoś zdążył zareagować w porę i ustrzec się przed jej najgorszymi konsekwencjami.
Jak chronić się przed meningokokami? Przede wszystkim, warto się szczepić. A mamy taką możliwość, bo w 2013 r. pojawiła się na rynku pierwsza szczepionka przeciwko meningokokom z serogrupy B. Jest ona niezwykle cenna, ponieważ właśnie te bakterie odpowiadają za przeważającą część zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową, do jakich dochodzi w naszym kraju. Szacuje się, że są przyczyną ok. 70% zachorowań na tzw. IChM. Dokładniejsze wyliczenia wskazały, że rocznie na choroby powodowane meningokokami, czyli zapalenie opony rdzeniowo-mózgowych oraz sepsę choruje ok. 250 osób.
Co prawda, najwięcej zachorowań odnotowywanych jest wśród dzieci, jednak nie ma żadnej zasady, a choroba może dotknąć każdego. Najczęściej rozpoznaje się ją u dzieci między 3. miesiącem a 1. rokiem życia. Wiele przypadków występowania choroby zauważono także u dzieci w wieku powyżej 5 lat, ale zdarzają się również zachorowania wśród nastolatków oraz osób do 21. roku życia. Bywa jednak tak, że chorują osoby jeszcze starsze. Najczęściej zarażenie dotyczy ludzi, którzy często przebywają w dużych skupiskach ludzkich. Szczególnie często dochodzi do rozprzestrzeniania się choroby w koszarach wojskowych, akademikach, internatach, ale bywa też, że chorują członkowie jednej rodziny.
IChM nie musi być śmiertelna, a odsetek osób, u których kończy się zgonem zależy od postaci, jaka przyjmuje zakażenie meningokokami. W przypadku sepsy śmiertelność może sięgać 20%-70%. Choroba ta postępuje niezwykle szybko i może doprowadzić do zgonu w ciągu jednej doby. Sepsa może też wymagać amputacji kończyn. Jednostki chorobowe wywołane meningokokami mogą również prowadzić do głuchoty, zaburzeń rozwoju umysłowego, padaczki. Objawami IChM, które powinny zwrócić nasza uwagę są wymioty i nudności, ból nóg, zimne dłonie i stopy, ból mięśni, osłabienie, gorączka.