Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

studenci

Pojawiły się już pierwsze informacje z najbardziej obleganych polskich uczelni o kierunkach studiów cieszących się u nich największą popularnością. Co więc wybierali tegoroczni maturzyści w największych ośrodkach akademickich?

Zestawienie rozpoczniemy od cieszącego się od lat zasłużoną sławą Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku na 9 tys. miejsc oferowanych przez tę uczelnię było ponad 27 tys. chętnych. Kierunkiem najbardziej obleganym został kierunek lekarski, a tuż za nim, na drugim miejscu uplasowało się prawo. Trzecie miejsce, ale już ze znacznie mniejszą ilością chętnych zajęła psychologia. Oprócz tych trzech popularnych i znanych od lat kierunków, dużą ilość chętnych przypadających na jedno miejsce odnotowała nowo utworzona sinologia oraz prawo własności intelektualnej i nowych mediów. Z kolei na AGH nr 1 została inżynieria biometryczna, dalej budownictwo, a trzecim kierunkiem według popularności stała się geodezja i kartografia.

W Warszawie swoje dane opublikował Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Śląski. W tym pierwszym, najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez maturzystów okazała się ekonomia, a dalej prawo i filologia angielska. Na Uniwersytecie Śląskim zwyciężyło prawo, na drugim miejscu znalazła się psychologia, a na trzecim administracja.

Uniwersytet Gdański najliczniej wybrali kandydaci chcący studiować psychologię, kryminologię i skandynawistykę. We Wrocławiu natomiast podobnie jak na krakowskim UJ bezapelacyjnie zwyciężyły kierunki medyczne, gdzie na Uniwersytecie Medycznym o jedno miejsce ubiegło się 52 chętnych. Ciekawostką jest duża popularność filologii norweskiej na Uniwersytecie Poznańskim z 28 chętnymi przypadającymi na 1 miejsce. Uniwersytet Łódzki natomiast wpisuje się w ogólną tendencję popularności studiowania prawa, które zostało tam najchętniej wybieranym kierunkiem. Na drugim miejscu jest psychologia, a dalej finanse i rachunkowość.