Ocieplenie klimatu – argumenty sceptyków
Ocieplenie klimatu to temat, który nurtuje naukowców od wielu dekad. Większa liczba tornad, silniejsze huragany, bardziej gwałtowne burze – pogoda jest coraz bardziej nieprzewidywalna. Zjawiska te zmieniają się, gdyż klimat co roku się ociepla, powodując nieodwracalne zmiany w przyrodzie. Jednak teza o ocieplaniu się klimatu i skutkach tego procesu nie dla wszystkich jest wiarygodna. Sceptycy twierdzą, że zachodzące zmiany nie są groźne dla ludzkości i można się do nich przystosować. A ostrzeganie społeczności to tylko zasłona przed dochodową działalności lobbystów naturalnych paliw i źródeł energii.
Ocieplenie klimatu nie jest groźne?
Największym sceptykiem informacji o ocieplaniu się klimatu jest Bill Nierenberg, który w swoich raportach podaje, iż globalne ocieplenie to naturalny proces i nie wpłynie on sposób życia ludzi. A na zmiany klimatu należy się przygotować, choć w większości są one pozytywne. Badania, która mają potwierdzać brak zagrożenia w wyniku ocieplania się klimatu w opinii wielu są jednak mało wiarygodne, a naukowcy, którzy je przeprowadzają maja podpisane umowy z inwestorami z branży węglowej i paliwowej. To właśnie emisja różnych gazów powoduje zmiany klimatyczne. Sceptycy podają różne argumenty mające zaprzeczyć temu twierdzeniu, m.in. iż wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze jest naturalny. Ponadto często wspomina się o teoriach spiskowych związanych z korzyściami finansowymi, jakie dają farmy wiatrowe i sadzenie nowych lasów.
Dwutlenek węgla a temperatura powietrza
Sceptycy twierdzą też, że nie istnieje żadne powiązanie między emisją dwutlenku węgla a temperaturą powietrza. Za jej wzrost ma odpowiadać większa aktywność Słońca. Obecny klimat jest chłodniejszy niż miało to miejsce w średniowieczu, kiedy to na terenach dzisiejszej Anglii można było uprawiać winorośl. A masa lodu na Antarktydzie jest coraz większa. Argumentacja sceptyków dotyczące globalnego ocieplania się klimatu jest bardzo szeroka i dokładna. Na bazie własnych badań i potwierdzeń wśród różnych naukowców wpływają na opinię publiczna. Z tego powodu konflikt dotyczące zmian klimatycznych staje się silniejszy z każdym rokiem. Zagorzała dyskusja toczy się na różnych szczeblach i wszystko wskazuje na to, iż kolejne lata przyniosą zaognienie sytuacji, gdyż skutki ocieplenia się klimatu mogą być mocno odczuwalne dla ludzi, a z tym kategorycznie nie zgadzają się sceptycy, widząc w tym tylko formę straszenie ludzi.
Bagatelizacja wpływu człowieka na ocieplanie się klimatu ma też znacznie społeczne. Bez wspólnego działania na rzecz środowiska naturalnego oraz zmian nawyków, trudno oczekiwać, aby sytuacji klimatyczna uległa poprawie. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zamiast fabryk czy kopalni to jeden z przykładów. Sceptycy zawracają uwagę, że wiąże się to z utratą wielu miejsc pracy – takie przedstawianie sytuacji powoduje rozszerzanie się sporu na kolejne aspekty życia oraz brak reakcji ludzi. Wobec tak trudnej sytuacji warto samodzielnie dokładnie przyjrzeć się wszystkim argumentom i wyciągnąć wnioski.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018