Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Okrągłe domy – przyszłość budownictwa?
Domy w kształcie kopuł póki co są nowinką, do której przekonują się tylko co odważniejsi eksperymentatorzy. Być może z czasem się to zmieni, ponieważ konstrukcje te mają wiele zalet.
Przewaga domów-kopuł nad tradycyjnymi domami ujawnia się już na etapie budowy – ze względu na korzystną relację powierzchni do objętości, jaką cechuje się kula, cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej jest tańsza o blisko 30%. Jednak to dopiero początek długiej wyliczanki. Domy w kształcie kopuł cechują się także niezwykłą odpornością. Daje to nie tylko poczucie bezpieczeństwa (przetrwamy w nich nawet najgorszy huragan), ale realne zyski – nie wymagają remontów, a jedynie malowania. Do tego dochodzi bardzo korzystny bilans cieplny. Tutaj oszczędności względem tradycyjnego budownictwa są jeszcze większe, gdyż do ogrzania sporej kopuły wystarcza jeden kominek.
Wątpliwości mogą budzić walory użytkowe. Problem z tym wynika jednak raczej z naszych nawyków, a nie ograniczeń kopuły. Po prostu urządzając ją nie możemy myśleć tak, jakbyśmy myśleli aranżując przestrzeń opartą na kątach prostych. Jeżeli pozbędziemy się rutyny, okaże się, iż istnieje mnóstwo możliwości wykorzystania ciekawych kształtów domu.
Podobnie ma się sprawa z oknami. Początkowo odnosi się wrażenie, że ich umieszczenie w powierzchni nieruchomości to trudne zadanie. Okazuje się, iż jest dokładnie odwrotnie – cała kopuła jest powierzchnią nośną, więc nie musimy się obawiać jej osłabienia po wycięciu otworu okiennego. W praktyce oznacza to możliwość umieszczania okien w dowolnym miejscu.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018
Domy-kopuły to bardzo interesująca koncepcja. Czy jednak przyszłość budownictwa? Nie mówię tu o walorach tego rozwiązania. Raczej o realiach. Ciężko będzie przekonać ludzi do takiego rozwiązania. Może z czasem. Póki co tylko dla odważnych pionierów.
A mnie interesuje ile kosztuje zbudowanie domu w kształcie kopuły? Ktoś wie?
Również mnie interesuje jaki jest koszt domu kopuły. Gdzieś trafiłem na informację, że ok. 2 tys za m2. Tylko nie było wyjaśnione, czy za kopułę „pompowaną” czy z cegieł. Poza tym jak wygląda sprawa z fundamentami, bo ich brak to też podobno problem? I czy można dom w kształcie kopuły podpiwniczyć?