Polacy boją się bezrobocia? (badania)

zmartwienie

Pomimo tego, że w ostatnich miesiącach, dzięki ofertom prac sezonowych, stopa bezrobocia w naszym kraju uległa zmniejszeniu, to jednak okazuje się, że Polacy i tak boją się braku pracy. Tak przynajmniej wynika z raportu, który został opublikowany przez Gfk Varein. Powstał on na podstawie badań przeprowadzanych w 12 krajach. By uzyskać wiarygodne dane, ponad 13 tysiącom konsumentów zadano pytania na temat problemów widocznych w ich ojczyznach.

Warto zaznaczyć, że nie jesteśmy jednak odosobnieni w swoich obawach – bezrobociem martwią się wszyscy mieszkańcy naszego kontynentu. Na 12 ankietowanych nacji, aż 10 wskazało bezrobocie jako najpoważniejszą kwestię. Sytuacja na rynku pracy jeszcze bardziej od Polaków niepokoi Francuzów (69%) oraz Hiszpanów (72%). W Polsce 58% respondentów uznało, że bezrobocie jest obecnie największym problemem. Na przestrzeni ostatnich 3 lat odsetek osób, które tak twierdzą wzrósł o 15%.

Ankietowani Polacy przyznali również, że w dużym stopniu martwią się ochroną zdrowia. Sytuacja w tej sferze została uznana za problem przez 24% respondentów. Tym samym, okazaliśmy się być tym narodem, który opieką zdrowotną w swoim kraju przejmuje się zdecydowanie najbardziej. Natomiast 23% badanych Polaków martwi się inflacją. Ok. 11% obywateli naszego kraju martwi się również sytuacją na polskiej scenie politycznej. W bardzo niewielkim stopniu niepokoimy się zaś przestępczością, korupcją czy sytuacją na rynku nieruchomości. Te odpowiedzi były podawane tylko przez 2% pytanych.

Co ciekawe, z badań wynika, że sytuacją w swoim kraju najbardziej przejmują się Niemcy. Osoby przepytane u naszych zachodnich sąsiadów podawały średnio 2,5 problemu wymagającego rozwiązania. Zdecydowanie spokojniejsi są mieszkańcy Irlandii i Szwecji, którzy wymieniali średnio po 1,2 ważkiego problemu. Niemcy najbardziej przejmują się bezrobociem (32%) oraz inflacją (29%). Problemem jest dla nich również stabilność gospodarcza oraz edukacja (po 16%).

W pozostałych kwestiach, poza bezrobociem, zauważalne było spore zróżnicowanie. Hiszpanie w bardzo dużym stopniu obawiają się korupcji (27%), a Włosi i Belgowie martwią się sytuacją polityczną (odpowiednio 22% i 21%). Mieszkańcy Italii mają dodatkowo znaczne obawy związane ze stabilnością gospodarczą (31%). Stabilność w zakresie gospodarki jest też zmartwieniem u Hiszpanów (27%) i Holendrów (21%). Rosjanie w dużej mierze przejmują się inflacją (31%) oraz sytuacją na rynku nieruchomości (22%).

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.