Tania siła robocza: jesteśmy rajem dla wielkich korporacji
Pomimo tego, że polscy przedsiębiorcy często narzekają na wysokie koszty, jakie muszą ponosić w związku z zatrudnianiem pracowników, w rzeczywistości Polska słynie raczej z taniej siły roboczej. Na tle europejskich państw wypadamy pod tym względem bardzo korzystnie w oczach pracodawców. Tak przynajmniej twierdzi Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Według raportu firmy Tholons, dzięki panującym u nas, korzystnym warunkom prowadzenia firm, staliśmy się najlepszą na kontynencie lokalizacją usług biznesowych. W skali światowej przypada nam w tej kwestii świetna, trzecia pozycja.
W zestawieniu stu miast świata, które najlepiej nadają się do prowadzenia usług outsourcingowych znalazły się aż 3 polskie miejscowości. Pierwszym polskim miastem, który znalazł się na tej liście był Kraków. Wpisano go do zestawienia w ubiegłym roku. Został on pierwszym miastem leżącym w Europie Środkowej, które uwzględniono w rankingu. W tym roku stolica Małopolski zajmowała 9. miejsce, co oznacza, że pokonała nawet irlandzki Dublin. W zestawieniu znalazła się również Warszawa, która awansowała z miejsca 36. w 2013 r. na pozycję 32. obecnie. Tym samym, nasza stolica była lepsza m.in. od Moskwy, Belfastu czy kanadyjskiego Toronto. Oprócz tego, jako jedną z najlepszych lokalizacji dla usług z zakresu outsourcingu uznano Wrocław, który uplasował się na 65. miejscu, czyli poprawił zeszłoroczny wynik o 10 oczek.
Firmy chwalą sobie polskich pracowników za kwalifikacje, przygotowanie, ambicje, ale również za to, że ich wymagania względem pracodawcy są stosunkowo niewielkie. Z pewnością znaczenie mają tu przeciętne stawki (średnie wynagrodzenie w grudniu 2013r. na poziomie 4221,50zł), które nie nadwyrężają budżetów zagranicznych przedsiębiorstw. Dla zagranicznych inwestorów koszt założenia i utrzymania firmy na terenie naszego kraju nie jest zbyt wysoki, toteż coraz częściej decydują się na taki krok. W 2013 r. w Polsce swoje centra usług biznesowych otworzyło 25 przedsiębiorstw działających w innych państwach. Jeszcze więcej, bo 56 odnotowano ich w roku 2012.
Eksperci szacują, że centra usług biznesowych dają w Polsce pracę dla ponad 120 tysięcy osób, a liczba tworzonych stanowisk stale wzrasta. Najbardziej poszukiwani są specjaliści i eksperci specjalizujący się w usługach zaawansowanych. Oddziały zlokalizowane na terenie naszego kraju obsługują firmy z kilkudziesięciu państw świata, posługując się przy tym ok. 30 językami.