Polskie konsorcjum wydobędzie gaz łupkowy
PGNiG, PGE, KGHM, Enea oraz Tauron podpisały porozumienie, w ramach którego podejmują współpracę nastawioną na wspólne poszukiwania oraz wydobycie gazu łupkowego i ropy łupkowej.
Porozumienie nazwano KCT od pierwszych liter nazw miejscowości Kochanowo, Częstkowo i Tępcz, w okolicach których do 2016 maja powstać trzy kopalnie. Partnerzy wyłożą na ten cel w sumie 1,72 miliardy złotych, jednak jest to kwota przewidywana w najgorszym scenariuszu. Może się okazać, iż spadnie ona nawet do 0,5 mld.
Projekt KTC znajduje się na terenie koncesji Wejherowo. Jest to jedna z 15 koncesji PGNiG, uważana za najbardziej obiecującą. Zasady współpracy pięciu polskich spółek państwowych wchodzących w skład konsorcjum zostaną dopracowane w ciągu najbliższych miesięcy.
Jest szansa na to, że na złożach koncesji Wejherowo zostaną przetestowane polskie metody wydobywcze. Jeszcze w lipcu rząd ogłosi wart 500 milionów złotych program badania i rozwoju technologii wydobywczych.
Na szczęście w przypadku gazu łupkowego politycy się chociaż trochę starają. Wpuściliśmy zagraniczne firmy, ale jednak nasze też są. Obyśmy nie utracili nad tym kontroli, bo jest szansa na duże zyski.