Praca przed świętami: ile można zarobić w okresie „boomu” zakupowego?
W okresie przedświątecznym większość z nas dokonuje wzmożonych zakupów, a to sprawia, że pojawiają się nowe oferty pracy tymczasowej. Co więcej, są one płatne lepiej niż w innych okresach roku. Ile można zarobić podejmując się pracy przed świętami? Stawki zależą głównie od konkretnego stanowiska, które mielibyśmy piastować. A ofert jest naprawdę sporo, więc praktycznie każdy chętny znajdzie prace odpowiednią dla siebie. Pracodawcy poszukują osób chcących pracować jako ekspedienci, hostessy, magazynierzy, ale też mikołaje, aniołki czy skrzaty. Część firm szuka również pracowników do wykładania towaru, do inwentaryzacji oraz do pakowania zakupów w świąteczny papier. Stawki – w zależności od wykonywanej pracy – wahają się od 10 do niemal 20 złotych brutto za godzinę.
Najwięcej można zarobić jako św. Mikołaj, jednak naprawdę interesujące stawki dotyczą tu Mikołaja wynajmowanego do prywatnych domów. Obowiązki nie są skomplikowane, ponieważ wystarczy dotrzeć pod wskazany adres i wręczyć dzieciom przygotowane wcześniej prezenty. Można zarobić na tym nawet 160 zł za godzinę, choć w niektórych rejonach kraju stawka jest nawet dwukrotnie niższa. W dużym stopniu zależy to od wielkości miasta i od konkurencji na rynku. Pracując jako św. Mikołaj w sklepie lub w galerii handlowej, można otrzymać ok. 10-15 złotych, jednak w woj. mazowieckim płaca jest wyraźnie wyższa, bo wynosi nawet 20 złotych za godzinę. Także pakując prezenty lub przygotowując kosze upominkowe można sporo zarobić, bo stawki sięgają ok. 16 złotych brutto za godzinę. Na podobne zarobki mogą liczyć hostessy. Ich płaca zależy głównie od branży, w której pracują i wynosi ok. 15-20 złotych brutto.
Na większości innych stanowisk otwieranych tylko ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, stawki wahają się od 10 do14 złotych brutto za godzinę. Takie pieniądze czekają nas np. podczas inwentaryzacji, która przeprowadzana jest pod koniec roku praktycznie we wszystkich punktach handlowych. Również przy wykładaniu towaru na półki obowiązują podobne stawki. Pracy o takim charakterze jest naprawdę sporo, ponieważ większość sklepów zwiększa asortyment pojawiający się na ich półkach. Także na 10-14 złotych może liczyć merchandiser. Najmniej zarobią roznosiciele ulotek, dla których stawki rozpoczynają się od 10 złotych, ale kończą się na 12 złotych za godzinę pracy. Choć stawki nie są wygórowane, jak na zatrudnienie tymczasowe, to jednak jest to dobrym pomysłem na dorobienie do emerytury lub stypendium studenckiego.