Psychologiczna trauma zmienia mózg

traumatyczne przeżycia a mózg

Creative Donkey (Flickr)

Powszechnienie znana jest reguła, że brutalni rodzice zazwyczaj mają za sobą psychologiczną traumę przeżytą w dzieciństwie. Nowe badania dowodzą, iż takie przeżycia pozostawiają trwałe, neurologiczne zmiany.

Badania przeprowadził profesor Carmen Sandi wraz z grupą naukowców. Dowiedli oni, że występuje korelacja między neurologicznymi zmianami u młodych szczurów, które przeżyły traumę, a ludźmi z analogicznymi, bolesnymi doświadczeniami. Okazało się, iż takie przeżycia wiążą się nie tylko z cierpieniem natury psychologicznej, ale też zmieniają strukturę mózgu, konkretnie jego część zwaną korą oczodołowo-czołową. Jak stwierdza sam Sandi, to odkrycie dodaje nowy wymiar do problemu przemocy w rodzinie i znęcania się na dziećmi, pociągając za sobą szereg implikacji natury naukowej, terapeutycznej i społecznej.

Obserwując grupę szczurów, naukowcy odkryli, że u zwierząt, które w młodości zostały poddane stresującym sytuacjom, podczas kontaktów z innymi osobnikami mózg pracuje inaczej niż u osobników bez złych doświadczeń. Wspomniana kora oczodołowo-czołowa u zdrowych jednostek jest aktywowana w celu hamowania agresji – u szczurów z traumatycznymi wspomnieniami mechanizm ten nie działał, co oznacza, iż mają one upośledzoną zdolność do kontrolowania negatywnych emocji. Jednocześnie u przebadanych szczurów występowała nadaktywność ciała migdałowatego – regionu mózgu również odpowiedzialnego za kontrolę emocji. Co ciekawe, takie same zmiany zaobserwowali naukowcy badający agresywnych ludzi.

Profsor Sandi i jego zespół mają nadzieję, że ich badania pozwolą opracować nowe metody przywracania prawidłowych funkcji mózgu.

 

[źródło informacji: sciencedaily.com]