Regenerujący się plastik
Samoregeneracja jest powszechną cechą żywych organizmów. Naukowcy jednak zdołali skłonić do autonaprawy także martwą materię. Opracowano plastik, który potrafi goić się tak samo jak skóra.
To może być prawdziwy przełom, ponieważ nowy materiał nie tylko jest w stanie regenerować uszkodzenia, ale też, gdy ulega pęknięciu, wydziela czerwony barwnik, które ułatwia lokalizowanie tych uszkodzeń. Będzie to ogromne ułatwienie dla osób zajmujących się konserwacją sprzętu wykonanego z takiego materiału – rzut oka pozwoli ocenić, czy pojawiły się jakieś pęknięcia. Jeśli tak i jeśli nie będą zbyt duże, rewolucyjne tworzywo sztuczne pod wpływem światła samo się zregeneruje.
Za ten bardzo obiecujący wynalazek odpowiedzialny jest profesor Marek W. Urban z Uniwersytetu Południowego Missisipi. Gojący się plastik może się okazać rozwiązaniem jednej z głównych wad tworzyw sztucznych – elementy z nich wykonane po uszkodzeniu zazwyczaj nadają się tylko do wyrzucenia. Ze względu na ogromny zakres stosowania polimerów w przemyśle, regenerujący się plastik może w bardzo dużym stopniu odmienić naszą codzienność.