Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Różne stopnie niepełnosprawności a szansa na pracę

Jak wyglądają szkolenia z Unii Europejskiej, dofinansowania i faktyczne zatrudnienie osób niepełnosprawnych? I jak stopień niepełnosprawności wpływa na zatrudnienie?

Jeszcze kilka lat temu osoby niepełnosprawne miały niezwykle mocno ograniczoną szansę na znalezienie ciekawej, dobrze płatnej pracy, którą mogłyby wykonywać bez względu na swoją chorobę. Dziś wraz z coraz mocniejszą pozycją Polski w Unii Europejskiej, polscy pracodawcy coraz częściej decydują się zatrudnić osobę niepełnosprawną: mają z tego nie tylko konkretne korzyści, jak dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych, ale i możliwość skorzystania z ciekawych szkoleń i niższe koszty zatrudnienia pracownika. Niestety o tym, czy osoba niepełnosprawna znajdzie pracę, czy nie często nadal decyduje stopień posiadanej przez nią niepełnosprawności.

Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą dziś, podobnie jak pozostali pracować maksymalnie 8 godzin dziennie, 40 godzin w tygodniu – przy czym pracodawca nie może zostawić ich na nadgodziny, nawet w przypadku, gdy sytuacja firmy, bądź natłok pracy tego wymaga. Osoby  o wyższym stopniu niepełnosprawności, mogą pracować z kolei maksimum 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo, co dla wielu pracodawców jest powodem, który ostatecznie decyduje o ich niezatrudnianiu.

Szanse na znalezienie pracy, są mimo tego o wiele wyższe, niż kilka lat temu – uparty niepełnosprawny, który konsekwentnie dąży do osiągnięcia celu i znalezienia pracy z pewnością poradzi sobie nawet w trudnej sytuacji, a i pracodawca patrzy inaczej na osobę ambitną, nawet jeśli nie jest w pełni sprawna.