Sprzedaż rowerów w UE większa niż sprzedaż samochodów!

rower

Chociaż samochody są zdecydowanie wygodniejszym środkiem transportu, to jednak okazuje się, że w 2012 r. mieszkańcy Unii Europejskiej zdecydowanie woleli kupować rowery. Sprzedaż tych jednośladów była większa od sprzedaży aut w przeważającej części krajów należących do Wspólnoty. Na 28 państw członkowskich, taką tendencję odnotowano w 26 krajach. Według ekspertów, jest to głównie wynikiem kryzysu gospodarczego, który skłania do zwiększonych oszczędności. Zarówno cena roweru, jak i koszty jego eksploatacji są niższe, niż ma to miejsce w przypadku samochodów.

Jeszcze do niedawna moda na korzystanie z rowerów panowała głównie na północy naszego kontynentu. Chęć oszczędności zachęciła jednak mieszkańców południowych krajów Europy do rezygnacji z pojazdów silnikowych. To natomiast spowodowało, że wzrosła popularność rowerów. W samych tylko Włoszech w ubiegłym roku kupiono o 200 tysięcy mniej samochodów niż rowerów. Jeśli chodzi o jednoślady, to znalazły one 1,6 miliona nabywców, natomiast aut sprzedano 1,4 miliona. Wyniki sprzedażowe w branży motoryzacyjnej były w Italii najsłabsze od 1964 r.

Poza tym, sprzedaż rowerów wyraźnie wzrosła w Hiszpanii. Jako, że obywatele tego południowego kraju coraz chętniej przesiadają się na rowery, władze Madrytu postanowiły nawet stworzyć aż 10-kilometrową obwodnicę w postaci ścieżek rowerowych otaczających stolicę. Nie inaczej było w Wielkiej Brytanii. Na przestrzeni 10 lat, między 2001 a 2011r. liczba przejażdżek rowerowych Brytyjczyków wzrosła o 66%. Niemniej jednak, okazuje się, że w Londynie cykliści nie są zbyt bezpieczni. W ciągu dwóch tygodni listopada 2013r. w brytyjskiej stolicy zginęło aż 6 rowerzystów. Niekoniecznie zniechęci to jednak Brytyjczyków do jazdy na rowerze. Może natomiast skłonić władze miasta do inwestycji w ścieżki rowerowe, które będą zapewniały cyklistom większe bezpieczeństwo.

Moda na rowery rzeczywiście sprawia, że mieszkańcy Unii Europejskiej mogą zaoszczędzić napędzając pojazd nie paliwem, a siłą własnych nóg. Dodatkowo, inwestują w swoje zdrowie i dbają o środowisko. Większa liczba osób jeżdżących na jednośladach obniża ilość spalin emitowanych do atmosfery, a aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Przy okazji, mamy szansę poprawić kondycję i wymodelować nogi oraz pośladki.