Szwecja będzie pierwszym państwem bezgotówkowym? Już w 2030
Wiele wskazuje na to, że w 2030 r. Szwecja stanie się pierwszym bezgotówkowym państwem na świecie. Takie informacje pojawiły się podczas konferencji zorganizowanej w polskim Ministerstwie Rozwoju. Czy Polacy też będą żyć bez gotówki?
W czwartek 17 marca br. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja „Obrót bezgotówkowy – Polska vs. Szwecja 20:80”, podczas której rozmawiano o planach Szwedów dotyczących całkowitej rezygnacji z używania pieniędzy. Poruszono również temat polskiej szansy na wprowadzenie takiego rozwiązania. Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński przyznał jednak, że zbyt wysokie opłaty interchange wyraźnie hamują rozwój płatności bezgotówkowych.
Przedstawiciel Szwecji, prof. Niklas Arvidsson mówił natomiast o tym, że już za 5-6 lat w jego kraju niewiele osób będzie korzystało z gotówki, a ostatecznego odejścia od gotówkowych form płatności należy spodziewać się w tym skandynawskim państwie już ok. roku 2030. Pracownik Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie przytoczył też dane na temat obecnej sytuacji w Szwecji, gdzie zaledwie 2% PKB stanowi obrót gotówkowy. Dla porównania, w Polsce jest to 7,4% PKB. Okazało się jednak, że w Szwecji system płatności bezgotówkowych działa zdecydowanie sprawniej i taniej.
Należy podkreślić, że Szwedzi nigdy nie musieli płacić za wypłacanie pieniędzy z kont przy użyciu kart. Co więcej, już od 4 lat aktywnie działa u nich system elektronicznych płatności w czasie rzeczywistym, który zdecydowanie ułatwia przeprowadzanie transakcji bez użycia gotówki i pozwala na płacenie w natychmiastowym tempie, co w Polsce wciąż jeszcze zdarza się bardzo rzadko i zwykle jest usługą dodatkowo płatną. Poza tym Szwedzi powszechnie już stosują elektroniczne faktury, których liczba w ciągu dekady wzrosła aż o 90 mln sztuk!
Część szwedzkich ekspertów przyznaje jednak, że powszechna rezygnacja z gotówki niesie za sobą pewne problemy. Już teraz istnieją w Szwecji miejsca, w których praktycznie nie ma dostępu do realnych pieniędzy. To natomiast, zgodnie z prawem, jest ograniczeniem praw obywatelskich. Niemniej jednak, brak płatności bezgotówkowych jest nie tylko wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze, ponieważ pomaga w uniknięciu licznych przestępstw. Każda transakcja jest bowiem rejestrowana i trudno ukryć wykorzystaną w jakikolwiek sposób kwotę. Jest to przy okazji bardzo korzystne dla gospodarki, bo do minimum redukuje szarą strefę.
Ciekawe artykuły:
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016