Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Tarczyca reguluje rytm życia
Tarczyca to gruczoł, który jest niezwykle istotny na każdym etapie życia – poczynając od życia płodowego, kończąc na późnej starości. Produkuje hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Kiedy tylko produkcja danych hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny – zostaje zaburzona, kłopoty mogą pojawić się bardzo szybko. W zależności od tego, czy produkcja będzie za niska czy zbyt wysoka, mamy do czynienia z różnymi objawami.
Niedoczynność tarczycy, mówiąc w skrócie, powoduje zwolnienie całego organizmu. Ogólne osłabienie organizmu przejawia się w chronicznym odczuwaniu zmęczenia, ospałości, wolniejszej pracy serca, nadmiernym wypadaniu włosów, tyciu, gorszej jakości skóry – naskórek staje się szorstki i zrogowaciały.
Odwrotne objawy towarzyszą z kolei nadczynności tarczycy. W efekcie człowiek jest pobudzony i rozdrażniony, ma problemy ze snem i z koncentracją. Żyje w chaosie, nie potrafi się zorganizować, wypowiadane przez niego zdania tracą sens w natłoku wypowiadanych słów. W związku z szybszą przemianą materii gwałtownie traci na wadze.
To objawy, które powinny dać wyraźny sygnał, że coś nie tak dzieje się z naszym organizmem. zdiagnozowanie problemów z tarczycą jest możliwe już po przebadaniu krwi pod kątem TSH, czyli hormonu stymulującego pracę tarczycy. Nasilające się z czasem objawy będą tylko potwierdzeniem problemów. Dlatego, gdy tylko zaobserwujemy u siebie niespotykane dotychczas zachowania, nie zwlekajmy i nie zrzucajmy ich na karb przemęczenia. Problem może leżeć głębiej. Endokrynolog szybko stwierdzi, czy źródło kłopotów znajduje się właśnie w tarczycy. Jeśli tak, to podejmie odpowiednie metody leczenia.
Leczenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy przeważnie będzie ustalone już do końca życia. Nie są to bowiem choroby, które da się wyleczyć serią pigułek. Źle pracująca tarczyca to nieustepujący stan kliniczny. Niezbędne jest więc wspomaganie jej środkami farmakologicznymi do końca życia.
Na kłopoty z tarczycą mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne. Częściej też doświadczają ich kobiety, mężczyzn ta przypadłość dotyka znacznie rzadziej.
Dominika
Ostatnie wpisy Dominika (zobacz wszystkie)
- Najlepsze domowe sposoby na odporność - 21 października 2019
- Co to jest przegrzanie organizmu (hipertermia)? - 12 czerwca 2018
- FIRMER – nowy Magazyn Świadomego Przedsiębiorcy - 23 kwietnia 2013
- Imiona dla dzieci będą bardziej liberalne - 11 kwietnia 2013
- W lipcu ruszy rządowy program refundacji in vitro - 21 marca 2013
- Nowy Jork przegrał z cukrem - 12 marca 2013
- Kosmetyki testowane na zwierzętach poza UE - 11 marca 2013
- Orły 2013 trafiły do laureatów - 5 marca 2013
- Operacja Argo wygrała! Oscary 2013 już przyznane - 25 lutego 2013
- Niejasności w przetargu prowadzonym przez WORD-y - 21 lutego 2013
- Pozytywny egzamin na prawo jazdy nie gwarantuje uprawnień - 12 lutego 2013
- Nagrody BAFTA 2013 rozdane - 11 lutego 2013
- Nowe dane o bezrobociu. Są coraz gorsze - 8 lutego 2013
- Urzędy pracy sklasyfikują bezrobotnych - 5 lutego 2013
- Listonosze ścigają za abonament - 4 lutego 2013
- Matura do poprawki - 1 lutego 2013
- Nieudany finisz Rodziny na Swoim - 30 stycznia 2013
- Zmiany w WORD-ach wchodzą w życie - 18 stycznia 2013
- E-papierosy pod lupą Unii Europejskiej - 17 stycznia 2013
- 21 finał WOŚP – wyjątkowy, bo też dla seniorów - 11 stycznia 2013