Urlop w pracy – na saksach?
Mimo że przez wiele lat zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że wakacyjne wyjazdy do pracy są domeną studentów, to współczesne realia dają nam okazję do zweryfikowania wiedzy. Aż 30 procent osób wyjeżdżających do pracy na czas lata, to osoby posiadające stałą pracę w Polsce. Zamiast wypoczynku polscy pracownicy często są zmuszeni do tego, by wykorzystać sezon na pracę za granicą w celu podreperowania domowych budżetów.
Nierzadkie są sytuacje, kiedy dana osoba wykorzystuje cały przysługujący jej urlop i przedłuża go dodatkowo o urlop bezpłatny. Dzięki temu można w pełni wykorzystać okazję na większy zarobek. Co ciekawe, badania wykonane przez Work Express pokazują że pracy sezonowej szukają także osoby posiadające luksusową jak na te czasy, umowę na czas nieokreślony. Analiza pokazuje, że pierwszy wyjazd przeważnie jest w konkretnym celu – żeby zarobić na mieszkanie czy samochód. Kolejne lata pracujemy już na inne potrzeby, często związane z rosnącymi kosztami życia. Rzadko zdarza się, że dana osoba rezygnuje po pierwszym wyjeździe. Przeważnie takie prace sezonowe podłapuje się co roku, w okresie wakacji lub przed świętami, ponieważ wtedy można mieć pewność, że pracę znajdzie się szybko i to właśnie w tym terminie, który nas najbardziej interesuje.
Za granicę najchętniej wyjeżdżają młode osoby, które nie ukończyły jeszcze trzydziestki. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie brakuje też pracowników po 45. roku życia. Starsi pracownicy najczęściej pochodzą z terenów trwale zagrożonych bezrobociem. Młodzi ludzie, absolwenci studiów wyższych chętniej szukają pracy w Wielkiej Brytanii. Osoby posiadające wykształcenie podstawowe bądź średnie wybierają raczej takie kraje jak Holandia, Niemcy czy Norwegia.
Ważnym aspektem tego zagadnienia jest fakt, że bardzo duża część pracowników szukających szczęścia za granicą to pracownicy biurowi zatrudnieni w spółkach państwowych i firmach prywatnych, którym łatwiej jest uzyskać dłuższy urlop. Chętni do pracy w wakacje są także nauczyciele. Wśród nich najczęściej wybierana praca to opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. Często jednak jest to też praca przy zbiorze owoców, pomoc na budowie itp. Warto wiedzieć, że prawo pracy nie narzuca pracownikowi sposobu w jaki ma spędzić swój urlop. Nie ma więc zakazu, który uniemożliwiałby podjęcie innej pracy na czas urlopu wypoczynkowego czy bezpłatnego.